spacer
Dalarna separator Avesta separator Borlänge separator Falun separator Gagnef separator Hedemora separator Leksand separator Ludvika separator Mora separator Rättvik separator Smedjebacken separator Säter separator Västerdalarna

spacer
Debatt: Bekämpa rasism - allas angelägenhet

I början av 1990-talet hade många nazistsympatisörer lagt sig till med den svenska flaggan som "sin" symbol. Det ledde till att vi vanliga svenskar ibland drog oss för att använda flaggan; vid skolavslutningar, födelsedagar och till och med vid midsommar för att inte riskera att bli anklagade för att vara nationalister eller till och med ha nazistsympatier.




Unga kriminella anarkister får inte ta patent på antirasismen. Det gangnar bara rasisterna, menar länspolismästare Mats Vangstad (bilden) och polisintendent Nils Hänninger.
I början av 1990-talet hade många nazistsympatisörer lagt sig till med den svenska flaggan som "sin" symbol. Det ledde till att vi vanliga svenskar ibland drog oss för att använda flaggan; vid skolavslutningar, födelsedagar och till och med vid midsommar för att inte riskera att bli anklagade för att vara nationalister eller till och med ha nazistsympatier.
Det strategiska motdraget var: "Ta tillbaka den svenska flaggan genom att använda den mera! Låt den inte förfalla till en nazistsymbol!" Budskapet hörsammades och flaggan har åter blivit svenska folkets fina nationalsymbol.
Idag gäller det för samhället att inte låta några unga kriminella anarkister och oseriösa antifascister göra budskapet "Krossa rasismen" till sitt eget. Det skulle bara gagna rasisternas sak.
Vi har alla ett ansvar för att bekämpa rasism.
Den 14 mars 1998 genomfördes en olaglig demonstration i Borlänge av en grupp ungdomar som uppgav sig tillhöra Syndikalisternas ungdomsförbund, SUF, en organisation som tidigare dragit till sig militanta aktivister.
Till demonstrationen hade mycket riktigt ett antal radikala militanta ungdomar från andra delar av landet inbjudits och ett drygt femtiotal av dessa anslöt sig. Budskapet denna dag var "Krossa rasismen", något som naturligtvis nästan alla människor ställer upp på.
Ungdomarna, som hade ifört sig svarta huvor, marscherade runt i Borlänge under flera timmars tid, bland annat till och rakt igenom Kupolen. Invändningen från en av demonstranterna - att huvan bars av rädsla för hot från nazister - överensstämmer nog inte med sanningen. Syften var snarare något helt annat. Många lördagsflanörer och andra Borlängebor som hade tänkt delta i manifestationen blev förskräckta och avstod från att gå med i tåget på grund av den hotfulla attityden från aktivisterna.
Polismyndigheten beklagar djupt att ett så självklart budskap - att bekämpa nazism, rasism och annan främlingsfientlighet - framförs av dessa aktivister på ett sådant sätt att det till och med skrämmer bort vanliga människor som vill visa sin solidaritet mot rasism. Gruppen aktivister var uppenbarligen främst intresserade av att hitta några rasister att visa sitt fysiska missnöje mot. Eftersom rasisterna var få och knappast kom i kontakt med demonstranterna valde dessa istället att smäda polispersonalen genom att bland annat kalla den för fascister.
Nazister och andra rasister använder ofta ett sentimentalt, historiskt förvanskat och storvulet budskap. Historiska datum har där en stark symbolisk betydelse. Listan på "nazistiska" datum kan göras lång. Ett exempel är den 9 november 1998, 60 årsdagen av den s.k kristallnatten, startskottet för brottet mot judarna.
Det kan med visst fog befaras att rasister kommer att på sitt sätt uppmärksamma dessa och andra datum under år 1998. Erfarenhetsmässigt leder det ofta till konfrontation mellan rasister och oseriösa antirasister. Vi ser det som angeläget att människor nu med eftertryck och ännu större engagemang tar tillbaka devisen "Krossa rasismen" genom att göra den till sin egen.
Vid den olagliga demonstrationen den 14 mars hade polismyndigheten satt som övergripande mål att undvika skador på människor och egendom. Därför fick demonstrationen fortsätta eftersom vi bedömde att den in kunde upplösas utan våld. När manifestationen skulle börja fick aktivisterna detta besked samt ett erbjudande om att få information om vad polisen i Dalarna har för strategi för att bekämpa nazism, rasism och annan främlingsfientlighet. Deltagarna lät emellertid meddela att man inte var intresserade av någon information.
Om man hade lyssnat hade man fått veta bland annat att vi i början av år 1998 startat ett projekt med målet att bekämpa rasism i alla former. En gemensam policy har tagits fram och vi kommer också som ett led i den polisiära strategin att agera kraftfullt mot rasister som begår brott, vare sig det sker genom rasistiska uttalanden, genom att rasistiska symboler bärskläder eller plakat eller genom att på något annat sätt visa förakt för andra människor.
Polisen i Dalarna som har ett tydligt uppdrag från statsmakterna att bekämpa alla former av rasism ser naturligtvis helst att alla antifascister i likhet med oss själva valde demokratiska metoder för att på så sätt nå större gemensam kraft mot rasisterna.
Det är hög tid för samhället att återta det som är vårt. Vårt budskap. Bekämpa rasismen.