spacer
Dalarna separator Avesta separator Borlänge separator Falun separator Gagnef separator Hedemora separator Leksand separator Ludvika separator Mora separator Rättvik separator Smedjebacken separator Säter separator Västerdalarna

spacer
Vill ha en ”Fixar-Malte” i kommunen

Kristdemokrater och miljöpartister vill att kommunen anställer en ”Fixar-Malte” eller ”Fixar-Frida”, en person som hjälper äldre med service. Det kan spara pengar om fallolyckorna bland pensionärer minskar, anser partiet.


Kristdemokraterna Ingemar Andersson, Inga Gillsberg och Lars Gillsberg hänvisar till Höganäs kommun. Där är projektet igång sedan flera år.
- Fixar-Malte hjälper till med olika göromål hos äldre som de har svårt att klara själva, till exempel att byta glödlampor eller att sätta upp gardiner.
- Han ska dessutom ha tid att ta en kopp kaffe och prata bort en stund då det känns motiverat, förklarar kristdemokraterna.
Satsningen är uppskattad och har sparat pengar. Varje fallolycka med benbrott beräknas kosta en miljon kronor. Men värk, ångest och oro som också blir följden för den som ramlat går inte att mäta i pengar, betonar kristdemokraterna.
- Vi tycker att idén är väl värd att undersöka också i vår kommun.
En Frida
Miljöpartiet genom Nils Gossas föreslår samma sak, men öppnar även för att Fixar-Malte lika väl kan vara en kvinna, en Fixar-Frida.
Förbättringar
- Vi tror att kostnaden är motiverad genom de livskvalitéförbättringar som kan uppnås för ett stort antal människor, skriver Gossas.
KARIN SIMONSSON
0243-920 24
karin.simonsson@daladem.se