spacer
Dalarna separator Avesta separator Borlänge separator Falun separator Gagnef separator Hedemora separator Leksand separator Ludvika separator Mora separator Rättvik separator Smedjebacken separator Säter separator Västerdalarna

spacer
Elever tävlade till häst

Faluns högstadieskolor gjorde under tisdagen upp om vem som är bäst till häst. 31 deltagare tävlade i hoppning och dressyr. - Vi vann förra året, så vi fick arrangera i år, förklarar niondeklassaren och tävlingsledaren Helen Mogren.


Spänningen ligger tät vid Svärdsjö ridklubb.
De unga ryttarna väntar nervöst på sin tur. Och de rastlösa hästarna behöver ut och röra på sig för att förbereda sig. Det är nu det gäller. Fast nervösast ser åskådarna, deltagarnas föräldrar, ut.
KM i hoppning och dressyr är en tävling som årligen arrangeras för faluskolornas högstadieelever.
- Vi har gått en fördjupning på skoltid och lärt oss att arrangera en tävling, berättar Helen Mogren, som går på Svärdsjöskolan.
Hon medverkar inte själv i tävlingen. Det är nog mycket att stå i med arrangemanget.

Indelad i två delar
Fyra personer deltar i varje lag. De flesta skolorna i kommunen deltar. Några rider på egna hästar och några lånar från ridskolan.
Tävlingen är indelad i två delar. Först hoppas det. Ju färre hinder som rivits och ju snabbare en ryttare tar sig runt banan, desto högre blir poängen. Därefter rids det dressyr, där det är hästkontroll som är det viktiga.
Bjursåsskolan tar ledningen efter hoppningen. Svärdsjöskolan lägger sig på andra plats. I dressyren går dock Svärdsjöskolan om och vinner hela tävlingen.
- Så vi får väl arrangera igen nästa år antar jag, säger en nöjd Helen Mogren.
DAN OLSSON
023 - 475 00
dan.olsson@daladem.se