På Skillinggränd blommar företagandet. Där bor Evelyne Nyström som sedan ett antal månader sedan, tagit steget fullt ut och startat ett privat familjedagmamma med språk som inriktning.
På tisdagskvällen uppvaktades hon med Kristdemokraternas Vitsippspris.
– Jag är överväldigad. Jag vet inte vad jag ska säga, sa Evelyne när hon hunnit sansa sig över att det väntade en-personbesöket visade sig bli en jättelik grupp människor som ville hylla henne.
– Det går jättebra med mitt privata dagis. Jag har sex barn upp till fem år och de är som små genier alltihop. De är jätteduktiga, berättade Evelyne stolt.
I höstas beviljades hon av bildningsstyrelsen att bli privat dagmamma om än inom ramen för den kommunala barnomsorgen. En ny driftsform som många föräldrar med tysk anknytning har valt. Evelyne som kommer från Österrike vill uttalat leka fram ett andra språk med de barn som hon har omhand.
– Vi vet att det går bra. Vi har redan hört talas om hur de här barnen sjunger på tyska, berättade Kristdemokraternas lokale partiledare Cocce Larsson som överlämnade diplom och en lite vitsippstavla.
Men varför uppmuntrar KD privat barnomsorg när ni värnar vårdbidrag?
– Vi vill kunna erbjuda valfrihet för alla. Förskola är bra men det ska också finnas bra alternativ. Extra roligt tycker jag det är att Evelyne startar nytt inom en typisk kvinnlig bransch. Vi har för lite kvinnliga företagare i Avesta.
Kerstin Eriksson
kerstin.eriksson@daladem.se