För fyra av fem högsta chefer i kommunen finns inte fullständiga intyg i personalregistret om utbildning och yrkesbakgrund.
Berndt Carlsson och Olle Berglund, Sveriges Ingenjörer, kritiserar bristen på insyn.
– Det handlar om skattebetalarnas pengar.
I kommunens personalregister är handlingarna offentliga. I akterna finns exempelvis anställningsavtal, betyg och intyg.
Men för fyra av de högsta cheferna i kommunens nya ledningsgrupp saknas uppgifter om tidigare yrkesbakgrund med intyg.
Jörg Bassek, sektorschef för verksamhetsstöd, anställdes i juni förra året. Först i tisdags kom hans CV in till registret. Den är dock inte vidimerad och saknar intyg som bekräftar tidigare anställningar.
Kommundirektör Åsa Granat, sektorscheferna Pär Jerfström och Lotta Olsson hade tidigare chefstjänster i kommunen. Det finns inte med i akterna som endast innehåller anställningsavtal.
Endast akten för Christina Wessman, sektorschef för vård och omsorg, är fyllig. Den innehåller bevittnat CV, tjänsteintyg om tidigare anställningar och omdömen.
"Anmärkningsvärt"
Berndt Carlsson och Olle Berglund kritiserar att skattebetalarna inte får bättre insyn i högsta chefernas meriter.
– Det här är anmärkningsvärt. Sektorschefer och verksamhetschefer har månadslöner på 40 000-60 000 kronor.
Olle Berglund är facklig ordförande för Sveriges Ingenjörer i Borlänge. För medlemmarnas räkning vill han kunna jämföra meriter, löner och ansvar.
Därför är öppenheten viktig, anser Berglund.
– Annars skapas misstänksamhet. Det tar energi.
De nya chefslönerna kan nu höja nu normen.
– Så borde det vara. Vi kommer att ställa högre krav redan inför nästa år.
Inget lagkrav
Andreas Sjöberg är personalchef. Han betonar att tillsättningen av chefer är ett gediget arbete i öppenhet och i nära samarbete med fackliga företrädare.
– Vi är säkra på att kompetensen är rätt.
Varför kan då inte bakgrundsuppgifter vara tillgängliga för alla?
– Det finns ingen lag på att betyg och CV ska finnas i personalregistret.
KARIN SUNDIN