200 jobb försvinner inom SSAB. Nedskärningar drabbar tjänstemannasidan på de svenska orterna Luleå, Oxelösund och Borlänge.
Ola Parten, klubbordförande i Unionen SSAB Borlänge, år inte direkt överraskad.
– Stålmarknaden har varit skakig, säger han. Vad neddragningen betyder konkret för Borlänge vet jag inte förrän vid förhandlingsbordet.
Stålkoncernen SSAB Emea redovisar en förlust före skatt på 98 miljoner kronor för fjärde kvartalet 2011. Det kan jämföras med förlusten på 150 miljoner kronor motsvarande period året före. Resultat fick aktien att störtdyka med 8 procent på fredagen till 60 kronor. Resultat var klart under marknadens förväntningar på en vinst med cirka 125 miljoner kronor.
– SSAB har inlett ett effektiviseringsprogram som innebär en generell besparing i verksamheten på 10 procent motsvarande cirka 800 miljoner kronor, skriver vd Martin Lind-qvist i bokslutsrapporten.
Sparprogrammet innebär bland annat att 200 jobb på tjänstemanna-sidan försvinner på de svenska orterna, Oxelösund, Borlänge och Luleå.
– Det mesta kommer att lösas genom naturlig avgång, säger informationsdirektör Helena Stålnert.
Signalerna oroar Ola Parten.
– Vi har 300 medlemmar i SSAB Borlänge, säger han. Ska man gå strikt efter sparkraven på 10 procent betyder det att 30 tjänster försvinner. Det kan jag säga att ingen här sitter och rullar tummarna. Resultatet visar att det är långt till högkonjunkturen.
Besparingsprogrammet ingår också försäljningar av tillgångar, utläggning av verksamhet på andra tillverkare och en allmän genomgång av kostnadsläget.
– Men det handlar inte om att sälja något företag utan att koncentrera resurserna på kärnverksamheten och visa flexibilitet, säger vd Martin Lindqvist vid presskonferensen.
Styrelsen föreslår oförändrad aktieutdelning på 2 kronor per aktie, totalt 648
miljoner kronor. Efterfrågan i Europa är fortsatt svag:
Tecken på återhämtning finns i Nordamerika medan Asien och Latinamerika är fortsatt stabil.
Problemet är sjunkande stålpriser i stora delar av världen under fjärde kvartalet vilket påverkar SSAB negativt även under första kvartalet 2012.
Däremot förväntas omförhandlingen av järnmalmsavtalet slå igenom positivt under andra kvartalet 2012. SSAB har omkring 7 000 anställda i Sverige.
Hans Dahlqvist
hans.dahlqvist@daladem.se