Det har varit många maktskiften i Falun och täta byten runt bordet i sessionssalen i rådhuset. Rena rockaderna om man jämför med långvariga S-styren i kommuner som Borlänge och Ludvika.
Effekten? Mer dialog, säger Anna Hägglund (C). Och mer tungrott, säger Sören Johansson (V).
- Här kan man inte bara sitta och bestämma. Man är mer beroende av att förankra och diskutera över parti- och blockgränser och det är positivt, säger Anna Hägglund (C).
Det är svårare att komma till skott i Falun, säger Sören Johansson (V).
- Det hade nog inte varit lika självklart att bara köra på med kommunalt stöd på 300 miljoner till Ikea här i Falun. Här är också ett mycket starkare tjänstemannastyre.
Man har kort tid på sig att genomföra satsningar, säger Mikael Rosén M-kommunalråd.
- Det gäller att rivstarta och dra igång hårt för att hinna genomföra det man vill på fyra år, säger han tar en lagakraftvunnen plan för Slättaskogen, Hälsinggårdsbryggan och Runns norra strand som exempel.
Han pekar ut valfriheten i vården och omsorgen som den stora blockskiljande frågan och lyfter fram kommunens tre privata äldreboenden.
- Det krävdes en borgerlig majoritet i kommunen för att genomföra detta.
Maktskiften gör att politiken vitaliseras, säger Jonny Gahnshag S-oppositionsråd som styrt tillsammans med C.
- Man måste vara aktiv hela tiden. Nackdelen är att man tappar fart och att kontinuiteten minskar.
Den här perioden har det varit total moderat dominans i kommunpolitiken, anser han.
- Deras jobb med näringslivsfrågor och samverkan med andra kommuner har inte varit dåligt. Men de har glömt skolan och jobben som vi prioriterar allra högst och satsat på sänkt skatt i stället.
Att riva upp rätten att välja privat vård är inget han prioriterar vid ett maktskifte.
- Jag är inte mycket för återställare. Man ska respektera demokratiskt fattade beslut. Men det gäller att utvärdera och se vilken effekt det haft.
Dan Westerberg (C) var kommunalråd både tillsammans med Gahnshag och Rosén. - Sakfrågor och bra samarbete med personer är det viktiga i kommunen. Det har fungerat bra. En effekt är att vi gått lite försiktigare fram med frågor som valfrihetsreformen. Men jag tänker inte sätta betyg på vilken majoritet som var bäst. Agneta Ängsås (C) sitter i opposition i landstinget och i majoritet i Falun.
- I opposition får man ofta nej på sina förslag. Sedan kan de dyka upp som idéer från majoriteten.
Det får man finna sig i, det gäller att se till verksamhetens och befolkningens bästa och samarbeta över block- kommun- och landstingsgränser, säger hon.
- Medborgarna skiter väl i om det är kommunen eller landstinget som betalar.
Det är inte bra om samma majoritet sitter år efter år, säger Inger Olenius (MP).
- Jag tror demokratin vinner på att det blir byte vid makten ibland. Men det gäller att ha framförhållning och långsiktiga regler.
KRISTINA VAHLBERG
023-475 61
kristina.vahlberg@daladem.se