Nu eller aldrig!
Den genetiskt värdefulla finskryska vargtik, som tidigare flyttats från Idre, kommer att flyttas igen. Nu uppehåller hon sig i ett område med renhjordar lite längre norrut, i Jämtland och Västernorrland.
– Det blir sista gången vi flyttar tiken, säger Ruona Burman, viltsamordnare på Naturvårdsverket till DD.
Naturvårdsverket har en tid haft full beredskap för att kunna flytta vargtiken, som anses gentiskt värdefull. Efter den tidigare flytten från Idre till Karlsborg i Västra Götalands län vandrade hon sedan norrut.
Den senaste tiden har hon alltså uppehållit sig vid renhjordar i Jämtland och Västernorrland.
Enligt uppgifter på Naturvårdsverkets hemsida finns risken att hennes beteende i området kan medföra allvarlig skada för rennäringen.
– Valet står mellan en flytt eller att lämna frågan om skyddsjakt till länsstyrelsen, säger Ruona Burman.
Verkets förhoppning är att vargtiken hittar en varghanne, etablerar sig och får valpar. Eftersom de flesta vargar parar sig i månadsskiftet februari/mars anses den möjligheten ha ökat.
Om det inte blir så, utan tiken återigen rör sig mot områden där den inte ska uppehålla sig, blir det ingen mer flytt. Då återstår skyddsjakt.
– Det här är sista gången. Mer än tre gånger ska djur inte sövas, anser forskare, säger Ruona Burman till Dala-Demokraten.
Det är alltså ett beslut grundat på djuretiska hänsyn. Dessutom kan en del djur lära sig att inse att de ska gömma sig om de hör eller ser en helikopter komma.
Eric Salomonsson
eric.salomonsson@daladem.se