Landstinget riskerar vite på en miljon

Publicerad: 2012-02-09 17:04

Landstinget riskerar vite på en miljon kronor om inte arbetsbelastningen minskar för personalen på 29:n i Falu lasarett.

Avdelningen är en strokeenhet i Falu lasarett där skyddsombudet Ulrika Norling vände sig till Arbetsmljöverket som nu reagerar skarpt.

 

Senast den 28 september ska landstinget se till att 29:an får tillgång till vårdplatser och personal i sådan omfattning att arbetsbelastningen minskar och så att man på ”ett märkbart sätt för arbetstagarna minimerar den negativa stress som de idag upplever på grund av arbetsbelastningen.”

Om landstinget bryter mot föreläggandet kan detta medföra att förvaltningsrätten efter ansökan av Arbetsmiljöverket dömer landstinget att betala vite.

Ulrika Norling redogjorde för bristerna i arbetsmiljön i tio punkter. Att arbetsbelastningen ökat på grund nedskärningar inom andra avdelningar.

Att detta lett till ohälsa hos personalen och en ökad sjukfrånvaro. Att grundbemanningen är för låg i förhållande till behoven hos den patientgrupp som vårdas här.

Att avdelningen haft ständiga överbeläggningar. Att personalen sökt nya arbeten på grund av den dåliga arbetsmiljön. Att patientsäkerheten riskeras och att ökad stress hos personalen lett till felbedömningar och felhandlingar.

 

Som DD berättat öppnas sex nya vårdplater som bemannas med personal vid 29:an Totalt satsar landstinget 11,5 miljoner. En del av detta satsas på fler tjänster på hemrehab som 29:an samarbetar med.

Det var när Borlänge sjukhus cirka åtta rehabplatser stängdes utan att några nya öppnades vid 29:n som fick ta emot de här patienterna som belastningen ökade dramatiskt på 29:an. Samtidigt har 29:an fått fler patienter från Ludvika sedan akuten stängdes där.

Och patienter kommer i ett tidigare skede till 29:an från intensivvården och från Uppsala akademiska, säger Ageta Frieberg, vårdenhetschef på 29:an.

- Därför är det positivt att Arbetsmiljöverket gör en uppföljning den 28 september. Det är viktigt att de åtgärder som görs följs upp så att vi ser om de får den effekt som det är tänkt.

 

 

 






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.


Annons

Annons

 

Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.


1 kommentar.
Bandvagn för fåglarna

Bandvagn för fåglarna

Publicerad: 2012-04-23 05:50

Leksand Redan dagen efter att arbetet börjat kom en ovanlig snatterand och landade i Limsjön.

Arbetet med stubbfräsning och borttagning av stora starrtuvor kommer att locka fler vadare och änder, för att inte tala om fågelskådare.
DD fick hänga med bandvagnen ut i Limsjön.


1 kommentar.
”Zlatan vet inte vad han ställt till med”

”Zlatan vet inte vad han ställt till med”

Publicerad: 2012-04-19 05:50

Borlänge Inte många visste att man kunde låna e-böcker på biblioteket – hemma vid datorn.

Sedan kom Zlatans bok.
– Den har förändrat hela biblioteksvärlden, säger Kerstin Årre, bibliotekschef i Borlänge.

Han säljer langos för en god sak

Han säljer langos för en god sak

Publicerad: 2012-04-19 23:50

Falun Fred Taikon har bildat den ideella föreningen Revansch till jobb.

Den marknadsför han genom att åka runt på festivaler och sälja langos.
– Allt överskott från försäljningen går till föreningen, säger han.

Hairspray sätts upp i Lindberghallen

Hairspray sätts upp i Lindberghallen

Publicerad: 2012-04-14 05:50

Gagnef Idag pågår en audition i Lindberghallen till det som ska komma att bli årets uppsättning av musikalen Hairspray.

Stina-Kari Axelsson är regissör och jurymedlem.
– Vi har audition där vi söker alla, killar, tjejer i alla åldrar, säger Axelsson.

Nu blir kvarnen butik

Nu blir kvarnen butik

Publicerad: 2012-04-13 05:50

Säter Den gamla kvarnen och silon i Enbacka stängdes för några år sedan.

Nu håller den på att rustas upp att bli Pärlans nya lokaler.
– Går allt i lås öppnar vi nästa höst, säger Bertil Hansson.
Han var den som en gång startade second handbutiken Pärlan. Nu har verksamheten vuxit ut ordentligt och finns på två ställen in Enbacka. Dels i gamla Elimkapellet , dels i gamla sockenstugan. Nu blir all verksamhet på ett och samma ställe - den gamla kvarnen och silon.

Annons

 

Annons