Högskolan Dalarna kritiseras

Publicerad: 2012-02-21 10:11

Högskolan Dalarna får kritik av Högskoleverket. Högskolan har ändrat examinationsform under pågående kurs. Studenterna fick också olika förutsättningar.

Det var fel av Högskolan Dalarna att använda sig av hemtenta för en delkurs på barnmorskeprogrammet trots att hemtentan inte nämndes i kursplanen. Det anser Högskoleverket i ett kritikbeslut efter en anmälan från en av studenterna. Högskolan får också kritik för att vissa studenter kunde påbörja hemtentan 45 minuter tidigare än andra.


Högskolan Dalarna har i sitt svar på anmälan anfört att de tillsammans med studenterna beslutat om en hemtentamen. Att tentan fanns tillgänglig 45 minuter före utsatt tid anser de beklagligt men inget som har påverkat studenternas resultat.

Högskoleverket anser inte att examinationsformen kan ändras under pågående kurs i strid med kursplanen även om det görs efter överrenskommelse med studenterna. Högskoleverket anser också att vissa studenter fått längre tid på sig måste inneburit en fördel för dessa. Högskoleverket är kritiskt till hur tentamen hanterats.


Anmälaren har också ifrågasatt hur examinationen av henne gått till. Tentan innehöll rena faktafrågor och examinatorerna ansåg hennes svar vara plagiat från läroböcker. Hon hävdar att faktafrågor är svåra att besvara när det finns ett rätt svar.

Verket ser positivt på att Högskolan Dalarna i sitt yttrande redogjort för en rad åtgärder för att förebygga att misstankar om vilseledande vid prov uppkommer.






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.


Annons

Annons

 

Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.


1 kommentar.
Bandvagn för fåglarna

Bandvagn för fåglarna

Publicerad: 2012-04-23 05:50

Leksand Redan dagen efter att arbetet börjat kom en ovanlig snatterand och landade i Limsjön.

Arbetet med stubbfräsning och borttagning av stora starrtuvor kommer att locka fler vadare och änder, för att inte tala om fågelskådare.
DD fick hänga med bandvagnen ut i Limsjön.


1 kommentar.
”Zlatan vet inte vad han ställt till med”

”Zlatan vet inte vad han ställt till med”

Publicerad: 2012-04-19 05:50

Borlänge Inte många visste att man kunde låna e-böcker på biblioteket – hemma vid datorn.

Sedan kom Zlatans bok.
– Den har förändrat hela biblioteksvärlden, säger Kerstin Årre, bibliotekschef i Borlänge.

Han säljer langos för en god sak

Han säljer langos för en god sak

Publicerad: 2012-04-19 23:50

Falun Fred Taikon har bildat den ideella föreningen Revansch till jobb.

Den marknadsför han genom att åka runt på festivaler och sälja langos.
– Allt överskott från försäljningen går till föreningen, säger han.

Hairspray sätts upp i Lindberghallen

Hairspray sätts upp i Lindberghallen

Publicerad: 2012-04-14 05:50

Gagnef Idag pågår en audition i Lindberghallen till det som ska komma att bli årets uppsättning av musikalen Hairspray.

Stina-Kari Axelsson är regissör och jurymedlem.
– Vi har audition där vi söker alla, killar, tjejer i alla åldrar, säger Axelsson.

Nu blir kvarnen butik

Nu blir kvarnen butik

Publicerad: 2012-04-13 05:50

Säter Den gamla kvarnen och silon i Enbacka stängdes för några år sedan.

Nu håller den på att rustas upp att bli Pärlans nya lokaler.
– Går allt i lås öppnar vi nästa höst, säger Bertil Hansson.
Han var den som en gång startade second handbutiken Pärlan. Nu har verksamheten vuxit ut ordentligt och finns på två ställen in Enbacka. Dels i gamla Elimkapellet , dels i gamla sockenstugan. Nu blir all verksamhet på ett och samma ställe - den gamla kvarnen och silon.

Annons

 

Annons