Evelina Dahlman och Garret Garrels visar lire stretchövningar inför Pink Gloves Boxing som intredocerades i Sverige och Falun i helgen. Foto: Bengt Pettersson

Evelina Dahlman och Garret Garrels visar lire stretchövningar inför Pink Gloves Boxing som intredocerades i Sverige och Falun i helgen. Foto: Bengt Pettersson

Boxning utan kroppskontakt

Publicerad: 2012-01-23 05:50

Pink Gloves är en ny typ av träning som hade Sverige-premiär i Falun i helgen.
– Riktigt roligt och man blir så oerhört pushad, säger Jenny Svärd från Falun, som var med på första passet.

Hela helgen körde grundaren Garret Garrels samt Evelina Dahlman och Joakim Grönqvist Pink Gloves speciella boxningsform på Må Bättre i Falun. Många nyfikna kom, över 150 deltagare, under två dagar.

Pink Gloves Boxing, PGB, är en träningsform för kvinnor som vill nå en hälsosammare livsstil. Genom att använda grundövningarna från boxning, är PGB en träning utan kroppskontakt, för kvinnor som vill uppnå sina mål och samtidigt träffa likasinnade i en trivsam träningsmiljö.
– Många tränare säger att de kan göra om andra till bättre tränade människor - men jag brukar säga att människorna redan har det inom sig, vi lockar träningsvilligheten ur dem, säger Garret Garrels.

I USA började det
hela 2006. Garret jobbade som personlig tränare och införde boxning i en liten grupp.
– Det blev kvinnor som stöttade varandra, vi fyllde bara ett behov som fanns, det blev naturligt, säger Garret Garrels.
Gemenskapen är viktig och att man omger sig med uppmuntrande, vänliga och likasinnade människor.

– Vi tror att alla har det här inom sig, det gäller bara att de släpper loss och delar framgångar och har kul, säger Garret.

– Det här gäller
inte bara träningen utan ett ledarskap, där du blir en bättre ledare på jobbet, i hemmet eller var som helst, säger han.
Precis som i kampsporterna finns en gradering. Den högsta graderingen är när när man erhåller de rosa handskarna.
– De kan jämföras med ett svart bälte inom vissa kampsporter.

Under det senaste
halvåret har Joakim Grönqvist och Evelina Dahlman utbildats online på internet.
Nu kommer Joakim och Evelina att dra igång verksamheten i ett franchise-koncept i Falun.
– I april kommer jag hit igen och meningen är att vi ska föra ut konceptet i hela Sverige, berättar Garret Garrels.

Sverige
är det första landet utanför USA där Pink Gloves introduceras. Det har nu spridit sig från Butte i Montana över hela USA.
– Vi har 1200 medlemmar från väst- till östkusten nu och jag tror det sprider sig vidare.

Hur är det med kampmomentet. Hjälper träningen en kvinna om hon skulle råka ut för en våldtäktsman?
– Slagen lär de sig även om vi inte tränar att slå på varandra, men främst är det så att självförtroendet stärks och det är viktigt om man ska kunna försvara sig, säger Garret Garrels.
Kostnaden för fyra månader är 1950 kronor per person. Träningar sker tisdagar och lördagar i två klasser.

Bengt Pettersson
bengt.pettersson@daladem.se






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Nu är vi fria från Sverige

Publicerad: 2012-05-22 05:50

Ledare Kunskapen har funnits där länge.

Men det är som att den inte nått fram till det allmänna medvetandet: Sverige är inte något föredöme längre när det gäller välfärden.


29 kommentarer.

Bra om EU-området stimuleras

Publicerad: 2012-05-21 05:30

Ledare G8-mötet i USA, på presidentens sommarresidens Camp David, avslutades i helgen.

Krisen i eurozonen hotar världsekonomin, sa USA:s president Barack Obama.


7 kommentarer.
Rätt att fälla Expressen

Rätt att fälla Expressen

Publicerad: 2012-05-19 09:55

Ledare Tidningen Expressen har fällts för vapenbrott av Malmö tingsrätt.

Det är en reporter, en nyhetschef och chefredaktören som fällts.

Dra inte muslimer över en kam

Dra inte muslimer över en kam

Publicerad: 2012-05-18 05:50

Ledare I Sverige råder religionsfrihet.

En majoritet av invånarna är kristna. Men många bekänner sig till andra religioner. Islam är en religion med fler anhängare i Sverige, nu 400 000. Antalet moskéer har ökat och är ett tiotal.

Vi har massarbetslöshet, Reinfeldt!

Publicerad: 2012-05-16 05:50

Ledare Före den borgerliga valsegern 2006 påpekade Anders Borg ofta att det rådde massarbetslöshet i Sverige. Visst var det så. Han hade rätt. Men nu när arbetslösheten är högre än 2006 – då vill regeringen inte erkänna det.

3 kommentarer.

De har låst dörren  inifrån och svalt nyckeln

De har låst dörren inifrån och svalt nyckeln

Publicerad: 2012-05-16 05:50

Ledare Ingen regering i Grekland och ett nyval väntar.

Ja, hela Europa och faktiskt världen väntar på något förlösande som aldrig tycks komma.

Regering i djup formsvacka

Regering i djup formsvacka

Publicerad: 2012-05-14 05:50

Ledare Regeringspartiernas ut-spel kommer tätt.

Samarbeta mer med Miljöpartiet! Det utbrast centerledaren Annie Lööf på torsdagen.
Avskaffa pappamånaderna! Det föreslog Kristdemokraternas ledare Göran Hägglund på fredagen.


2 kommentarer.
Metallsmak i svensk politik

Metallsmak i svensk politik

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Ledare Ett tag såg det ut som om det skulle bli en historiskt ny situation på den kommande LO-kongressen i slutet av maj.

Ingen självklar efterträdare siktades och flera kandidater ställde upp. Men nu har en valberedning bestämt sig för att föreslå en kandidat - och de satsar på Karl-Petter Thorwaldsson som ordförande och Tobias Baudin som vice ordförande. Man vill inte ha några öppna strider i ett LO som redan är rättså splittrat.


2 kommentarer.
Fyrklöver och maskrosor

Fyrklöver och maskrosor

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Ledare Centerledaren Annie Lööf hade i går en debattartikel i Svenska Dagbladet.

I den inbjöd hon Miljöpartiet till mer samarbete med regeringen. Det är i så fall tänkt att ske på tre områden: migration, infrastruktur och arbetsmarknad.

Efterfrågan på sosse-alibin är stor i näringslivet!

Efterfrågan på sosse-alibin är stor i näringslivet!

Publicerad: 2012-05-10 05:50

Ledare Så var det dags igen!

Kvällspressen avslöjade igår att före detta statsrådet Pär Nuder erhållit en generös statsrådspension sedan han lämnade politiken 2009 – samtidigt som han dragit in stora vinster på sitt bolag, som sysslar med rådgivning åt näringslivet, samt på styrelseuppdrag. Formellt har han inte begått något fel, men moraliskt känns det, för att tala svenska, naturligtvis helt åt helvete.

Grekisk regeringsbildarkris

Grekisk regeringsbildarkris

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Ledare Det kärvar i regeringsförhandlingarna i Grekland.

I valet i helgen åkte de två stora partierna på stryk.
De brukade sedan demokrati återinfördes 1974, samla cirka 80 procent av rösterna och var ofta jämnstora. Men stödet för dem mer än halverades i valet i söndags, till knappt 33 procent. Socialdemokratiska Pasok fick 13,4 procent och borgerliga Ny Demokrati fick 19,2 procent.

Den europeiska protesten mot åtstramningarna

Den europeiska protesten mot åtstramningarna

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Ledare ”Tiden rinner ut för idén om återhämtning via åtstramning och det är bra” – så skrev den progressive amerikanske ekonomen Paul Krugman igår om Francois Hollandes seger i det franska valet.

Han ironiserade över den internationella affärspressens demonisering av den franske socialisten; The Economist hävdade nyligen med skräck i rösten att Hollande ”verkligen tror på behovet av ett mer rättvist samhälle”.

Hollande ger hopp och Löfven gör intryck

Hollande ger hopp och Löfven gör intryck

Publicerad: 2012-05-07 05:50

Ledare Ja!

Söndag kväll och jag ropar ut min spontana glädje framför radion när jag redan klockan sju hör de första preliminära rapporterna om det franska presidentvalet.


1 kommentar.
Annons

Annons

Annons

 

Miljonrullning inom  kommunen

Miljonrullning inom kommunen

Publicerad: 2012-05-15 05:50

Borlänge Det var tänkt att BoomTown projektet skulle bli ett självförsörjande nav för musiklivet i Dalarna.

Resultatet: Massor av dyr utrustning till ingen nytta. Musik- och ljusutrustning för miljoner står oanvänt i larmade förråd.


7 kommentarer.
Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.


1 kommentar.
Annons

 

Annons