Polisen får betala för sylten

Publicerad: 2012-02-10 16:48

 

En familj har klagat på hur polisen betett sig under en husrannsakan. De vill ha ersättning för förlorad arbetsinkomst, hindrande av inplanerat arbete, förstörd egendom och sveda och värk.

 

Upprinnelsen är att polisen gjorde en husrannsakan där de letade efter knark som skulle tillhöra sonen i familjen. Sonen satt under tiden i förhör hos polisen.

Husägaren klagar på att han inte underrättades om att polisen var hemme hos honom. Det fick han veta först två timmar senare då hans sambo blivit hämtad av polis på sin arbetsplats för att hjälpa dem att låsa upp. Polisen hade då redan skaffat sig tillträde till huset och varit på plats i en timme.

Polisstyrkan uppgick till sju man och en hund. De letade igenom hela huset och uthus. Husägaren klagar på hur han och sambon bemöttes. Många kränkande uttalanden enligt mannen. Polisen var dessutom ovarsam när den sökte igenom huset. Bland annat lämnades dörren till kallvinden öppen med lyset tänt.

 

När mannen några dagar senare skulle hämta sylt i jordkällaren upptäckte han att de isolerande innerdörrarna stod öppna. Temperaturen hade varit - 17 grader några dagar och ett antal syltburkar och saftflaskor hade frusit sönder.

Rikspolisstyrelsens bedömning är att det fanns laglig grund för husrannsakan. Åklagaren har beslutat att inte inleda förundersökning om tjänstefel och inga disciplinära åtgärder har vidtagits från polisens sida.

Paret får ingen ersättning för sveda och värk eftersom de inte varit sjukskrivna efter händelsen inte heller någon ersättning för förlorad arbetsinkomst eftersom polisen inte gjort något fel. Däremot får de 400 kronor för den förstörda sylten och saften.

 






Nu är vi fria från Sverige

Publicerad: 2012-05-22 05:50

Ledare Kunskapen har funnits där länge.

Men det är som att den inte nått fram till det allmänna medvetandet: Sverige är inte något föredöme längre när det gäller välfärden.


31 kommentarer.

Bra om EU-området stimuleras

Publicerad: 2012-05-21 05:30

Ledare G8-mötet i USA, på presidentens sommarresidens Camp David, avslutades i helgen.

Krisen i eurozonen hotar världsekonomin, sa USA:s president Barack Obama.


7 kommentarer.
Rätt att fälla Expressen

Rätt att fälla Expressen

Publicerad: 2012-05-19 09:55

Ledare Tidningen Expressen har fällts för vapenbrott av Malmö tingsrätt.

Det är en reporter, en nyhetschef och chefredaktören som fällts.

Dra inte muslimer över en kam

Dra inte muslimer över en kam

Publicerad: 2012-05-18 05:50

Ledare I Sverige råder religionsfrihet.

En majoritet av invånarna är kristna. Men många bekänner sig till andra religioner. Islam är en religion med fler anhängare i Sverige, nu 400 000. Antalet moskéer har ökat och är ett tiotal.

Vi har massarbetslöshet, Reinfeldt!

Publicerad: 2012-05-16 05:50

Ledare Före den borgerliga valsegern 2006 påpekade Anders Borg ofta att det rådde massarbetslöshet i Sverige. Visst var det så. Han hade rätt. Men nu när arbetslösheten är högre än 2006 – då vill regeringen inte erkänna det.

3 kommentarer.

De har låst dörren  inifrån och svalt nyckeln

De har låst dörren inifrån och svalt nyckeln

Publicerad: 2012-05-16 05:50

Ledare Ingen regering i Grekland och ett nyval väntar.

Ja, hela Europa och faktiskt världen väntar på något förlösande som aldrig tycks komma.

Regering i djup formsvacka

Regering i djup formsvacka

Publicerad: 2012-05-14 05:50

Ledare Regeringspartiernas ut-spel kommer tätt.

Samarbeta mer med Miljöpartiet! Det utbrast centerledaren Annie Lööf på torsdagen.
Avskaffa pappamånaderna! Det föreslog Kristdemokraternas ledare Göran Hägglund på fredagen.


2 kommentarer.
Metallsmak i svensk politik

Metallsmak i svensk politik

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Ledare Ett tag såg det ut som om det skulle bli en historiskt ny situation på den kommande LO-kongressen i slutet av maj.

Ingen självklar efterträdare siktades och flera kandidater ställde upp. Men nu har en valberedning bestämt sig för att föreslå en kandidat - och de satsar på Karl-Petter Thorwaldsson som ordförande och Tobias Baudin som vice ordförande. Man vill inte ha några öppna strider i ett LO som redan är rättså splittrat.


2 kommentarer.
Fyrklöver och maskrosor

Fyrklöver och maskrosor

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Ledare Centerledaren Annie Lööf hade i går en debattartikel i Svenska Dagbladet.

I den inbjöd hon Miljöpartiet till mer samarbete med regeringen. Det är i så fall tänkt att ske på tre områden: migration, infrastruktur och arbetsmarknad.

Efterfrågan på sosse-alibin är stor i näringslivet!

Efterfrågan på sosse-alibin är stor i näringslivet!

Publicerad: 2012-05-10 05:50

Ledare Så var det dags igen!

Kvällspressen avslöjade igår att före detta statsrådet Pär Nuder erhållit en generös statsrådspension sedan han lämnade politiken 2009 – samtidigt som han dragit in stora vinster på sitt bolag, som sysslar med rådgivning åt näringslivet, samt på styrelseuppdrag. Formellt har han inte begått något fel, men moraliskt känns det, för att tala svenska, naturligtvis helt åt helvete.

Grekisk regeringsbildarkris

Grekisk regeringsbildarkris

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Ledare Det kärvar i regeringsförhandlingarna i Grekland.

I valet i helgen åkte de två stora partierna på stryk.
De brukade sedan demokrati återinfördes 1974, samla cirka 80 procent av rösterna och var ofta jämnstora. Men stödet för dem mer än halverades i valet i söndags, till knappt 33 procent. Socialdemokratiska Pasok fick 13,4 procent och borgerliga Ny Demokrati fick 19,2 procent.

Den europeiska protesten mot åtstramningarna

Den europeiska protesten mot åtstramningarna

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Ledare ”Tiden rinner ut för idén om återhämtning via åtstramning och det är bra” – så skrev den progressive amerikanske ekonomen Paul Krugman igår om Francois Hollandes seger i det franska valet.

Han ironiserade över den internationella affärspressens demonisering av den franske socialisten; The Economist hävdade nyligen med skräck i rösten att Hollande ”verkligen tror på behovet av ett mer rättvist samhälle”.

Hollande ger hopp och Löfven gör intryck

Hollande ger hopp och Löfven gör intryck

Publicerad: 2012-05-07 05:50

Ledare Ja!

Söndag kväll och jag ropar ut min spontana glädje framför radion när jag redan klockan sju hör de första preliminära rapporterna om det franska presidentvalet.


1 kommentar.
Annons

Annons

Annons

 

Miljonrullning inom  kommunen

Miljonrullning inom kommunen

Publicerad: 2012-05-15 05:50

Borlänge Det var tänkt att BoomTown projektet skulle bli ett självförsörjande nav för musiklivet i Dalarna.

Resultatet: Massor av dyr utrustning till ingen nytta. Musik- och ljusutrustning för miljoner står oanvänt i larmade förråd.


7 kommentarer.
Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.


1 kommentar.
Annons

 

Annons