Veli-Matti Heikkinen
Född: 1967 i en laestadiansk familj med 13 barn.
Familj: Fru och sex barn 2 till 21 år gamla.
Bor: I villa i Mockfjärd.
Yrke: För närvarande delägare och styrelseledamot/ordförande i sju aktiebolag inom områden som exempelvis husbyggnation och takrenovering.
Ledarfilosofi: Alla är lika mycket värda i företaget, inga hiearkier.
Fritid: Förutom familjeaktiviteter och arbete; löpträning, den laestadianska föreningen, trädgården, resor, båten och husvagnen.
Sex barn, ett lyckligt äktenskap, en framgångsrik karriär och massor av pengar.
Veli-Matti Heikkinen är nöjd med tillvaron.
Sin del i Mockfjärds Fönster har han sålt, men han är involverad i sju andra företag.
Som om inte det skulle räcka: Under 2012 ska han klura ut ett riktigt bra företagskoncept att sätta tänderna i.
Veli-Matti Heikkinen beskriver sig själv som en möjlighetsorienterad och visionär person som älskar att lösa problem och förverkliga idéer. Förmodligen stakades hans framtid ut redan under uppväxten med en far som var företagare och tolv syskon att tampas med.
– Jag fick med mig en sund kristen värdgrund, utan några konstigheter. På den baseras mitt företagande och allt annat jag gör, säger han.
Efter ekonomisk linje på gymnasiet och tjänstgöring i det militära, började Veli-Matti Heikkinen arbeta tillsammans med sin far Matti Heikkinen i företaget Mockfjärds Fönster Bygg AB.
– Men farsan råkade ut för en olycka 1992 och var borta från arbetslivet i två år. Under den tiden gick företaget i konkurs, berättar han.
Efter ett misslyckat försök i ventilationsbranschen övervägde han att helt byta bana. Han började studera och hade tankar på att bli präst. Men då kom ett erbjudande från ett finskt köksföretag som ville ha Veli-Matti Hekkinen som försäljningschef.
– Jag reste land och rike runt och det gick jättebra. Min bror Tero jobbade också där och planerna på att starta Mockfjärds Fönster föddes.
Det var 15 år sedan och trots det jättejobb det krävde att bygga upp Mockfjärds Fönster till ett halvmiljardföretag, har Veli-Matti Heikkinen hela tiden haft andra företagsprojekt igång. Bland annat snabbt växande Vildmarksgrossisten som han och fadern under några år framgångsrikt byggde upp och sålde.
– Jag älskar att arbeta. Det finns nog ingen gräns mellan arbete och fritid för mig, konstaterar han.
Under årens gång har Veli-Matti Heikkinen också blivit pappa till sex barn. Hans fru Elina gav upp sina studier för att stötta honom i karriären. Under de senaste åren har även hon arbetat inom Mockfjärds Fönster.
– När de första fem barnen föddes hade jag som mest att göra på jobbet. Elina hade huvudansvaret för barn och hem, och något annat hade inte varit möjligt. Hon ska ha stor ära och en eloge för det, säger han.
2012 ska bli ett lite lugnare år, har Veli-Matti och Elina Heikkinen lovat varandra.
– Jag ska vara mer med min familj, vi ska resa lite och fixa trädgården. Jag är bra på att diska och dammsuga, men inte lika lyckad som kock, säger han och skrattar.
Yngsta dottern Ester, som är tio år yngre än närmaste syskon, får mer av pappas tid än de andra barnen när de var små.
– Ester är en underbar chans, och jag älskar att byta blöjor och ta hand om henne.
Men idéerna snurrar samtidigt i Veli-Matti Heikkinens huvud. Han är styrelseledamot och styrelseordförande i flera företag, men inte operativt delaktig i något av dem. Nu vill han ha ett nytt projekt att sätta tänderna i.
– Men just nu vet jag inte vad det skulle vara. Inte ens inom vilken bransch, säger han med ett leende.
Att ha riktigt mycket pengar gör livet enklare, också när det gäller att starta nya verksamheter. Veli-Matti Heikkinen säger att han är tacksam för att han har det bra ekonomiskt, men att det inte är det viktigaste i livet.
– Relationer med andra människor är det jag värnar mest om. Jag låter inte pengarna stiga mig åt huvudet. Familjen och vännerna är det som ytterst betyder något, säger han.
Ett vackert hus, en stor husvagn och en rejäl båt har han bland annat kunnat köpa för sina pengar.
– Vi har båten i Mälaren. Den är inte flådig, men det är en jättefin svensk havsduglig motorbåt som vi har åkt till Finland med hela familjen, berättar han.
En stor del av fritiden tillbringar Veli-Matti Heikkinen i laestadianska Dalarnas Fridsförsamling, där han är lekmannapredikant och ledamot i föreningsstyrelsen och i centralorganisationens styrelse.
Charlotta Rådman Frans
charlotta.radman@daladem.se