5 800 personer såg årets upplaga av Björborevyn. På lördagen spelades sista föreställningen.
– Det känns bra, men lite tomt kommer det säkert att bli, säger regissören Tobias Gruhs.
”Kulingvarning” hette årets revy som fick fina recensioner i DD. Tobias Gruhs regisserade för första gången, med hjälp av sin föregångare Göran Johansson.
– Det har varit kul att regissera, men inte helt enkelt att förena med att själv stå på scen, säger Tobias Gruhs.
Hur det blir nästa år vet han ännu inte.
– Jag vet inte ens om det blir en revy nästa år. Vi ska träffas i slutet av mars och diskutera den saken. Vi ska också gå igenom en del idéer vi har, för vi har varit duktiga att anteckna uppslag som kommit upp under repetitionerna.
19 föreställningar har revygänget bjudit på. Allt gick som på räls, berättar Tobias Gruhs:
– Det har inte inträffat några större missar eller överraskningar. Ingen har blivit sjuk och det har rullat på fantastiskt bra.
Ensemblen började repetera i november månad, och det har blivit många mils åkande för Tobias som bor i Falun. Sista föreställningen ägde rum på lördagen och som vanligt blev det extra busigt:
– Hasse Ström - som gjort uppehåll i år - kom oanmäld och var med i en av sketcherna och det blev riktigt kul.
Charlotta Rådman Frans