Prosten Fredrik Lautmann förbereder sin elfte julotta i Leksands kyrka. När DD träffar honom planerar han sin predikan. Han vill få med konstrasterna mellan julens budskap om fred och glädje och de konflikter och rädslor som finns samhället.
– Jag tycker om julen, det handlar om hopp och att tänka på varandra.
Fredrik Lautmann ärvde uppdraget att leda julottan från sin företrädare och känner sig ödmjuk över att gå in som en i raden och förmedla julens budskap om fred, hopp och tro.
– Julottan är en del av Leksands själ, då gamla traditioner exploderar. Traditioner är härliga, men budskapet är det viktiga.
Första gången han höll jul-ottan i Leksand blev en stark upplevelse.
– Jag blev helt tagen av sångarglädjen. Det är så starkt och det vill till att jag får till en predikan.
Med sig har han sina upplevelser från en Jerusalemresa i maj. Han såg bland annat de höga murar som byggts för att skilja människor åt. Konflikterna i värden och på hemmaplan, där julen kan förstärka osämja vill han försöka spegla.
– Julbudskapet är alltid aktuellt. Men det är oerhört svårt.
När han funderar på sin julottepredikan vill han ha med kontrasterna mellan traditionen, hoppet, juleljusen som tänds och det hårda; rädslor och besvikelser.
– Vi firar ett nyfött barn. Den allra starkaste och argaste mjuknar och ler när han får ett litet barn i sina armar. Guds vågspel att bli människa öppnar hjärtan. Det kan vi ta till oss och växa tillsammans.
Fredrik Lautmann säger att ett av hans ledord är Johannes evangelium 10:10: ”Jag har kommit för att de skall ha liv, och liv i överflöd”.
– Gud vill att vi ska leva rika liv, tillsammans. Jag tror att människor går stärkta från julottan och jag känner en fantastisk frid.Kyrkan ska stå för både tradition och förnyelse, vi ska vara en kyrka mitt i livet.
Redan halv fem på morgonen tänds brasan på kyrkvallen. Ansvaret vandrar mellan by och by, i år är det Åkersbodarnas ansvar att tända elden. Braständarna bjuds kaffe i prostgårdens kök. Kyrkan är upplyst, klockan fem börjar Mikael Boström Eric spelad på orgeln. Tjugo över fem börjar kyrkokören sjunga, tjugo i sex tar sockenspelmännen vid och klockan sex startar julottan. Fredrik Lautmann predikar, Solveig Agnas läser julevangeliet. Kyrkokören, spelmännen och trumpetarna Urban och Joakim Agnas spelar.
– Det är himmelska toner, säger Fredrik Lautmann.
Traditionen sitter starkt. Den signade dag sjungs på leksandsmelodi och till skiftes, det vill säga männen sjunger en vers, kvinnorna en och till slut alla tillsammans. Trona, trosbekännelsen, ur gamla psalmboken, kan många äldre utantill. Julstämningen är härlig, tycker Fredrik Lautmann.
– Det finns de som säger att det är julkortsvarning för Leksands kyrka, men kyrkan andas historia blandat med realism. Vi har så många föremål som berättar, bland annat de fyra stora kormattorna, som var de sista som Agneta Svensk designade och feststolan som Inger Sarin broderat.
En tuppljusstake finns numer i kyrkan. Vid ett besök i vänförsamlingen i Longlevens i England överlämnade Fredrik Lautmann en tuppljusstake till sin engelska kollega. Den blev mycket uppskattad.
– Tuppljusstaken är full med religiösa symboler, berättar Fredrik Lautmann. Hjärtformen står för kärlek, de tolv löven för Jesu tolv lärjungar. De tio hålen påminner om tio Guds bud och taggarna över hålen om Kristi törnekrona. Tuppen står för vaksamheten. De tre ljusen är en symbol för tre-enigheten.
Julen i Leksands kyrka börjar med en familjegudstjänst vid krubban klockan 10 på julaftonen. På kvällen klockan 23 blir det midnattsmässa, som lockar många yngre. Men julottan drar mest folk.
– Det brukar komma 500-600 personer, säger Fredrik Lautmann. Vi får ta in 1100, så det finns plats för alla som vill komma.
Hans familj brukar fira julafton lugnt.
– Det är andakt och glädje över Jesusbarnets födelse. Vi äter julgröt och julmiddag och ser på Kalle Anka.
Julklappar blir det först på juldagen. Efter julottan sover han en stund, tar gärna en skidtur och sedan är det dags för klapparna.
Fredrik Lautmann gläds över sina medarbetare som gör bra saker. Han gläds över att så många är medlemmar i kyrkan. Riksgenomsnittet är 71 procent, i Leksand är 82 procent med i kyrkan. Det i sin tur innebär att kyrkan till exempel kan satsa mycket på musik.
Eva Högkvist
eva.hogkvist@daladem.se