Fårägarna Ingela Portström, Sörskogsgård, Susanne Tollman, Helgbo och fäbodbrukaren Land Alice Gustafsson, Gärde protesterar mot den ökade vargstammen.
De gör det i brev till miljöministern, jordbruksverket, naturvårdsverket, länsstyrelsen, landshövdingen och Leksands kommun.
De ställer sju frågor i sitt protestbrev. Den sjunde och sista lyder: ”Ärligt svar önskas - behövs vi?
I brevet beskriver de att de bor och verkar med djur i nyblivna vargrevir.
Susanne Tollman tog över gården i Helgbo, Insjön, för sju år sedan. Gården har brukats i generationer utan vargbesök. I oktober kom vargen. 17 får dog.
– Känns ovisst och mycket otryggt att fortsätta med fårskötsel, skriver hon.
Ingela Portström har sin fårgård 4-5 km från Tollmans gård. Hon har vallhundar och hästar utöver sina 117 tackor. På en ridtur ute med hundarna mötte hon en varg.
– Efter mötet är jag helt säker på att vargarna är orädda för oss människor, vargarna här har lärt sig att får är lätta byte och människor inte är farliga. Jag har en stor oro för sommaren och framtiden.
Land Alice Gustafsson är fäbodbrukare sedan 17 år. Fäboden är omringad av vargrevir och en nyetablering är på gång i Yxberget.
– Jag har hittills varit förskonad från angrepp, skriver Land Alice Gustafsson. Men oron inför sommaren finns där när vargstammen ökar i området.
Frågorna de ställer till bland andra miljöminister Lena Ek är:
• Behöver Sverige ett öppet landskap med betande djur och biologiskt mångfald?
• Hur blir det med Matlandet Sverige om småskalig verksamhet försvinner?
• Hu ska vi djurägare kunna arbeta under drägliga förhållanden?
• Hur löser jag flytten av mina får. Hittills har jag klarat det ensam med mina fyra hundar, nu är jag rädd för vargangrepp under flytt.
Ingela Portström berättar att för att få bidrag till rovdjursstaket måste djur-ägare lova att använda hagarna i fem år.
– Senaste halvåret har vargarna varit så närgångna att jag ångrat detta beslut, skriver Ingela Portström. Vi skulle ha slutat med vår verksamhet eller flyttat, innan vi förband oss att ha marken öppen så många år.
– Finns det en ledig plats på Skansen för mig, där jag kan vara trygg med mina djur och djurbarn? skriver Susanne Tollman.
Eva Högkvist
eva.hogkvist@daladem.se