Lokalpolitikern Håkan Anestedt (S) begärde ordet i inledningen av kommunstyrelsen och sade att han per omgående avsäger sig alla politiska uppdrag. Vice ordförande Hanna Lindgren (S) har fått frågan om att gå in som ordförande i social och utbildning.
Håkan Anestedt begärde i tisdags och fick innan KS ett personligt möte med kommunalråd Maria Strömkvist (S) och Ludvika arbetarkommuns ordförande Ingvar Henriksson.
– Håkan kanske inte tyckter vi ställer upp bakom honom. Han uttryckte att politiken inte var rolig längre, vill Maria Strömkvist kommentera.
Sedan föregicks KS av en ordförandeträff med S tyngsta politiker. Där fick Anestedt klart för sig att S-politiker han själv stöttat, när det blåst i andra ”affärer”, inte backar upp honom utan tycker han borde ställa upp på ett rep.skap och göra ”avbön”. Be om ursäkt intern inom (S) för att han ifjol skrev under ett avtal som gav dåvarande social- och utbildningschef Shujaat Noormohamed 111 dagars kompledighet på 2,5 år, oaktat att Noormohamed hade oreglerad arbetstid. Anestedt känner sig kränkt av partikamraters uppfattning att hans avtalande varit ”moraliskt och etiskt fel”.
Anestedt satt tills i förgår som ordförande i social och utbildning, ledamot i kommunstyrelsen, kommunfullmäktige, samordningsutskottet samt ordförande i kulturskolan och jämställdhetskommittén.
När KPMG:s revisorsrapport sedan blev offentlig på onsdagen står det klart att kommunen sannolikt brutit mot arbetstidslagen och semesterlagen i fallet Noormohamed. Men att nämndordförande Håkan Anestedt inte gjort några formella fel (han hade delegation att göra avtal!) annat än han skulle ha återrapporterat till nämnden vad han tagit för delegationsbeslut.
Boo Ericsson