ELIN LANTO
”Love made me do it”
(Sony Music)
Pop

Elin Lanto har popstjärneutseendet, klädstilen, dansen, blicken. Men hon har inte riktigt rösten. Det är inte det att hon tycks ha Mariah Carey-ambitioner eller så. Det är inte heller så att hon sjunger dåligt. Det är bara lite... intetsägande. Och stundtals Pernilla Wahlgren-bräkigt. Kanske var det också därför det gick som det gick i Melodifestivalen i våras, trots snygga scenkläder och häftig dans.
På andra albumet, dansvänliga ”Love made me do it”, låter hon genomgående som en demosångerska, alltså någon som sjungit in låtarna helt okej men som sedan får skynda sig ut ur sångbåset när Kylie Minogue dyker upp och gör det bättre.
Det här saknar attityd helt och hållet, vilket märks beklämmande tydligt i låtar som ”Love made me stupid”, som hade mått bra av lite klös. Bättre funkar det i gulligare låtar, som ”Tickles” och ”My favourite pair of jeans”.
Therese Nyberg/TT Spektra