Ryan Bingham (Clooney) lever i luften och på hotellrum. Hans arbete är att som konsult komma in på företag och säga upp anställda.
UP IN THE AIR
Regi: Jason Reitman
Skådespelare: George Clooney, Jason Bateman, Anna Kendrick, Vera Farmiga
Produktionsår: 2009
Distributör: Paramount
Många år i yrket har lärt honom precis vad han ska säga och vilka reaktioner han kan vänta sig. Han berättar om hur en uppsägning öppnar nya möjligheter för framtiden. Han trivs och är bra olycklig de fåtal dagar han måste tillbringa hemma i sin torftigt möblerade lägenhet. Så anställer företaget en ny, ung guru, Natalie (Anna Kendrick). Hon tar fram en modell som blir billigare för firman, anställda ska ha kontakt med dem de säger upp per dataskärm och slipper resa. För Ryan öppnas avgrunden, han ska inte längre få resa.
Ryan Bingham försvarar sitt liv; han är inte ensam, har är ju ständigt omgiven av människor. Han har visst vänner; de han sitter bredvid på långa flygresor och småpratar med. Han åker runt och håller föredrag om ryggsäcken, den vi packar full med ägodelar och människor. Hans budskap är: töm ryggsäcken, bli fri och slipp runga bördor.
Han lever den extrema varianten av många moderna människor strävan. Trots att det finns en hel del klichéer i form av tillvarons ensamhet, insikten om familjens betydelse, och kvinnan (kärleken) han möte till slut är det en fantastisk film. Dialogen är skicklig. George Clooney är perfekt som den säkre, övertygade ensamvargen som blir obekväm vid tanke på känslomässig intimitet.
Snyggt och intressant om vår tids sträva,
EVA HÖGKVIST