FOTO: NADIA ENEDEAHL

FOTO: NADIA ENEDEAHL

Ett fullblodigt Mando Diao

Publicerad: 2011-07-03 01:58

Daniel Haglund som var med och grundade Mando DIao, inleder spelningen rakt och avskalat med låten Dalarna på ett flygelpiano.

MANDO DIAO
Utopia, lördag, 17.00
Bäst: Dixgård och Norén i If I don't live today
Sämst: Tiden på dygnet. Mando hade gjort sig bättre senare på kvällen
Publik: Stor och fokuserad


Scenen är dekorerad i 60-talsstil, vilket känns symboliskt, för på Peace & Loves största scen hittar Mando tillbaka till sina rötter, både musikaliskt och geografiskt. De spelar flera låtar från de tidiga albumen "Bring ´em in" och London-producerade "Hurricane Bar".
Det är inledningsvis en lugn spelning, men Norén är full av energi och vägrar lämna publiken åt ett stillsamt öde. Mando präglas ikväll av hemvändar-nostalgi och kärleken till Borlänge. Låten "Mean Street" och låtraden "But I hate that street with passion" beskriver rätt bra vad Mando levererar på scenen.

Mando gör snabba tempoväxlingar som kastar publiken mellan melkankoli och den där ilskan som Norén påstår har format dem. Och det är "unga" Mando som hörs ikväll, blandat med några av de nyaste låtarna. The Band, You can´t steal my love och Sheep Dog träffar helt rätt. Musikaliskt känns trummorna kraftfullare än vanligt och med Mats Björke på flygel är denna akustiska spelning den fullblodigaste jag sett med Mando.

CECILIA BURMAN






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Polisen: "Fokus på droger"

Publicerad: 2011-06-28 16:50

Nöje Nu är biljetterna till årets Peace & Love helt slutsålda.

För Polisen innebär detta en intensiv arbetsvecka:
- Vi lägger ner 3 000 arbetstimmar den här veckan. Arbete mot droghantering är prioriterat, säger insatschefen Thomas Hellgren.


Annons Annons



Annons

Biljettrekord och band klara för Peace & Love 2012

Publicerad: 2011-07-04 05:50

Peace & Love 50 000 sålda biljetter och förmodligen publikrekord på Dylan-konserten.

- Vi hade vädergudarna på vår sida i år igen och vi är fantastiskt glada att
så många ville dela upplevelsen av Peace & Love 2011 med oss, säger presschefen Ronny Mattsson.

Varför är du på Peace & Love i år?

Varför är du på Peace & Love i år?

Publicerad: 2011-06-28 05:50

Nöje

Vatten viktigt på campingen

Vatten viktigt på campingen

Publicerad: 2011-06-29 05:50

Nöje Toaletter, vatten och spelschemat är de frågor som de i informationskuren på campingen får mest av. - En toabiljett kostar 10 kronor och då ingår en spolning, berättar Åsa Engblom.

Så undviker du uttorkning i värmen

Så undviker du uttorkning i värmen

Publicerad: 2011-06-28 14:50

Nöje Solen skiner över Peace & Love-besökarna.

Men värmen ställer även ökade krav på att se till att hålla kroppens vätske- och mineralbalans, allt för att undvika uttorkning.
- Alla kroppens processer är beroende av vatten, säger kostrådgivaren Ulrika H Larsson på Kost o Hälsa.

18 narkotikabrott och en misshandel

Publicerad: 2011-06-30 09:03

I Borlänge har det senaste dygnet (onsdag klockan 10:00 till torsdag klockan 10:00) förflutit utan att några allvarliga brott mot person inträffat.

Det som sticker ut är de ringa narkotikabrotten, där det handlar både om eget bruk och i några fall innehav av mindre mängder.

Satsning i Borlänge Centrum under P&L

Publicerad: 2011-06-09 11:40

Borlänge I år gör Peace & Love tillsammans med Centrumföreningen och Bolanche/S2 en satsning på Borlänge centrum under festivalveckan.

Det bjuds på bluesband, barnkonst, barnens Peace & Love, gatucirkus, skatepark och fotoutställning med mera. Även bjuds möjlighet för de som inte har festivalbiljett att köpa biljett till samarbetsscenerna Bolanche och S2 där flera populära akter uppträder.
Detta skriver Peace & Love i ett pressmeddelande.

Festivalcampingen öppnade

Festivalcampingen öppnade

Publicerad: 2011-06-28 05:50

Nöje

Lika som bär

Lika som bär

Publicerad: 2011-07-04 05:50

Nöje På Peace & Love vimlade det av kändisar. Alla stod inte på scen, utan vimlade bland vanligt folk. Eller har våra reportrar tagit fel?

Lollo & Annica spanar

Lollo & Annica spanar

Publicerad: 2011-07-02 05:50

Nöje

Lollo's modekoll - Så snygga är festivalbesökarna

Lollo's modekoll - Så snygga är festivalbesökarna

Publicerad: 2011-06-30 05:50

Borlänge Glädje, kärlek, fest och musik i all ära.

Men hur ligger det egentligen till med festivalmodet? För tredje året i rad skickar DD ut modeexperten Lollo för att ta tempen på festivalbesökarnas klädstil.

Dagens funktionär: Hampus Eriksson

Dagens funktionär: Hampus Eriksson

Publicerad: 2011-06-29 05:50

Nöje Ekotaxi är det miljövänliga sättet att transportera sig för festivalbesökare som inte orkar gå. Jobbet som taxichaufför är inte det lataste jobbet man kan ha som funktionär.
- Man måste vara ganska vältränad, säger Hampus Eriksson.

Han blir nästa festivalchef på Peace & Love

Han blir nästa festivalchef på Peace & Love

Publicerad: 2011-05-20 13:50

Nöje Som DD berättat avgår Peace & Loves festivalchef efter kommande festival.

Nu är det klart att han ersätts av Dan Sonesson.

Så här ser festivalområdet ut i år

Så här ser festivalområdet ut i år

Publicerad: 2011-06-22 09:00

Peace & Love Här är kartorna över Peace & Loves festivalområde.

Nytt för  i år är den lugna campingen deluxe.

Dagsprogram för Peace & Love Forum

Dagsprogram för Peace & Love Forum

Publicerad: 2011-05-03 14:50

Nöje Peace & Love har alltid varit mer än en musikfestival, och i år är utbudet i forum-delen större än nånsin.

Här kan du se dagarna för de olika debatterna, föreläsningarna och forumdeltagarna. Årets tema är "Mod, hopp och kärlek".

 Spelscheman på Peace & Love klara

Spelscheman på Peace & Love klara

Publicerad: 2011-06-22 10:48

Peace & Love Äntligen är de här, hela festivalens spelschema från tisdag till lördag.

Och alla som trodde att Bob Dylan avslutar festen får tänka om, Håkan Hellström är istället den sista akten på schemat.

Gratis 'Dayparty' på Peace & Love

Gratis "Dayparty" på Peace & Love

Publicerad: 2011-06-23 10:19

Nöje Här behövs inget festivalband för att se artister och band spela.

Peace & Love anordnar "Peace & Love Dayparty" på och kring Café Peace & Love i centrala Borlänge mellan kl 12-18 från onsdag till lördag under festivalen. Här kommer oetablerade artister och artister som inte fick plats i festivalprogrammet få chansen att visa upp sig och spela live. Det är gratis för alla.

Annons

 

Annons