Nu har landstingen i Blekinge och i Dalarna än en gång ekonomiska problem. Som en av många, till synes kraftfulla, åtgärder inför man anställningsstopp och hyrläkarstopp.
Det är för djäkligt att man år efter år påstår att det är "stafettläkarkostnader" som spräcker ekonomin. Det är i bästa fall okunnigt, men sägs också av beslutsfattare och även av sådana journalister som man tycker borde veta bättre och då är det ohederligt!
En lögn blir inte mera sann för att man upprepar den år efter år...
Om man tror att stopp för inhyrda läkare ska lösa något så tänker man definitivt fel! I varje fall gäller detta för primärvården, som vi har mest erfarenhet av.
Förhoppningsvis har det, med eller utan dispensförfarande, varit så i många år, att ingen verksamhetschef fyller en vakant tjänst om det inte behövs. I primärvården gäller det i varje fall efter att vårdval infördes, att man inte kan räkna med att landstingens egna vårdcentraler ska få extra medel om man drar över budget. Annars skulle man bryta mot konkurrenslagen.
Skandinavisk Hälsovård AB är en koncern med säte i Borlänge. Vi är inga skurkar som utnyttjar de stackars landstingen. Vår bransch är som helhet ansvarstagande och seriös. Visst finns det fortfarande några oseriösa företag i branschen, men de är snabbt på väg bort, med ökande och rättmätiga krav från kunderna.
Våra bemanningslösningar skall inte och kan inte kosta våra kunder mer än egen anställd personal. Det påstås alltför ofta att hyrläkare kostar dubbelt så mycket som egen anställd personal. Det stämmer inte om man jämför per vårdtillfälle/patientbesök. En hyrläkare tar emot betydligt fler patienter, eftersom han/hon inte sitter i möten som tar mycket av de fast anställda läkarnas tid. Dessutom ingår givetvis sociala avgifter samt kostnader för exempelvis utbildning, sjukdom, föräldraledighet och administration i kostnaden för den inhyrde läkarvikarien.
Genom att erbjuda personal för längre eller kortare uppdrag bidrar vi till att medicinska resurser utnyttjas på bästa sätt. Vi hjälper gärna till att utjämna skillnaderna i tillgänglighet och kvalitet i den svenska vården och därmed att uppfylla Hälso-och sjukvårdslagens krav på lika vård.
Vi har en mycket seriös syn på bemanning och rekrytering och är måna om patienterna, skattebetalarna och även om våra läkare och sjuksköterskor. Vi ser det som att vi gör en samhällsinsats när vi ordnar personal till vårdcentraler och kliniker med bemanningsproblem, men för att tillvarata samhällets behov gäller kostnadseffektivitet och hög medicinsk kvalitet, inte bara att fylla ut en schemarad.
Tycker man att man har för många läkare så är det enda raka att dra ner på läkartjänsterna i så fall, men vad tycker läkarfacken om det förslaget?
Och vad skulle patienterna säga om tillgängligheten. Går det att konkurrera med de privata vårdcentralerna då? Resonemangen ovan gäller med största sannolikhet även sjukhusläkartjänster.
BÖRJE ERIKSSON
VD och allmänläkare
Skandinavisk Hälsovård AB