Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

Vad gör Reinfeldt åt ungdomsarbetslösheten?

Publicerad: 2012-02-22 06:00

Idag besöker statsminister Fredrik Reinfeldt Falun och projektet Unga till arbete. Några av länets socialdemokrater ifrågasätter i dagens debattartikel vad statsministern tänker göra åt den höga ungdomsarbetslösheten.

Idag besöker statsminister Fredrik Reinfeldt Falun och projektet Unga till arbetet- ett projekt som Region Dalarna driver tillsammans med länets kommuner och Arbetsförmedlingen. Projektet har varit väldigt lyckosamt där 60 procent av ungdomarna kommit i arbete eller utbildning. Statsministern vill säkert se detta framgångsrika projekt som ett uttryck för regeringens arbetslinje – men det är det inte.


Projektet är ett resultat av att regeringen inte tagit sitt ansvar för den höga ungdomsarbetslösheten och ett fungerande undantag i en annars ganska misslyckad regeringspolitik för arbete som moderaterna leder.

Sverige och Dalarna
behöver inte fler arbetslösa ungdomar utan en politik som ger fler unga möjligheter till utbildning, jobb och en egen bostad. Att fler unga får möjlighet att bli vuxna, flytta hemifrån och få sitt första jobb bygger Dalarna och Sverige starkt.
Men utveckling är oroande. Ungefär 100 000 ungdomar är idag arbetslösa. Detta motsvarar en arbetslöshet på cirka 17 procent. Bara i Dalarna är 2844 ungdomar arbetslösa.

Därför är det
oroande att samtidigt som vi har en hög ungdomsarbetslöshet så har Fredrik Reinfeldt (m) påbörjat nedmonteringen av de regionala högskolorna. Regeringen har valt att dra ned antalet högskoleplatser med fler än 5 500 platser och 1,3 miljarder kronor inom såväl kommunal vuxenutbildning, yrkeshögskola som högskola och universitet. En direkt konsekvens av regeringens politik är att Högskolan Dalarna beräknas skär ner med 37 miljoner kronor. I en tid av hög arbetslöshet och ungdomsarbetslöshet är det rätt att rusta människors kompetens.
Behoven av utbildning är stora och växande, samtidigt som kraven på arbetsmarknaden ökar. När företag inte kan rekrytera personal med rätt kompetens måste vi agera och utbildning är nyckeln till framtidens jobb och konkurrenskraft.

För att få fram fler produkter och tjänster – och därmed få fler i arbete - måste staten stödja tre ben.
Det första är en stabil ekonomi, med mål för sysselsättningen och för investeringar i budgeten.
Ben två är en näringspolitik som stödjer framväxten av nya företag, varor och tjänster och därmed stödjer efterfrågan.
Och det tredje benet en utbildningspolitik som "vässar" människors kunskaper för att de ska kunna ta de jobb som växer fram. Här är ”Unga till arbete” ett utmärkt exempel.


Vi socialdemokrater
har en politik för detta Vi föreslår investeringar i jobb och utbildning för unga, sammanlagt 57?400 platser inom högskolan, vuxenutbildningen, i traineejobb och utbildningsvikariat. Utöver detta gör vi stora investeringar i infrastruktur och utbildning. Inte minst är vi öppna för en dialog och samverkan med näringslivet. Så får vi fler i arbete.

Det är glädjande att Fredrik Reinfeldt besöker ett lyckosamt projekt men vad tänker statsministern göra åt den höga ungdomsarbetslösheten i Sverige?

Leif Nilsson
ordförande (s) Region Dalarna
Roza Guclu Hedin (s) riksdagsledamot
Peter Hultqvist (s) riksdagsledamot






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

 

Mad Men – men var är tittarna?

Publicerad: 2012-03-31 05:50

Nyvässat Den amerikanska prisbelönta TV-serien Mad Men skapar stor uppståndelse i medievärlden.

Serien utspelar sig i 1960-talets amerikanska reklamvärld på Madison Avenue i New York. Titeln kommer från verklighetens reklamare på Madison Avenue som kallades för just Mad Men.

Ny pjäs gör upp med stereotyp mansroll

Ny pjäs gör upp med stereotyp mansroll

Publicerad: 2012-02-14 09:30

Kultur En uppgörelse med ett osunt mansideal.

Så kan man sammanfatta föreställningen Vart tar alla tårar vägen? Pjäsen har i dagarna urpremiär på Dalateater i Falun.

Alla tillsammans håller än i denna dag

Publicerad: 2012-02-11 08:45

Nyvässat Den brittisk-amerikanske historikern Tony Judt, (1948-2010), skrev bland annat Illa far landet (Karneval förlag).

Nu finns den på nytt utgiven på svenska och denna gång i pocketutgåva. Det är en rakt igenom mycket läsvärd politisk essä som borde vara obligatorisk läsning för alla som anser sig vara intresserade av samhälle, politik och och historia.

Stark klass- skildring för vår tid

Stark klass- skildring för vår tid

Publicerad: 2012-02-10 05:50

Kultur När Miira blir stor ska hon bli statsminister.

Då ska hon ta från de snobbiga och ge åt de sopiga, som hon själv uttrycker det.

Viktiga frågor i Äkta människor

Viktiga frågor i Äkta människor

Publicerad: 2012-02-04 05:50

Kultur SVT:s nya dramaserie Äkta människor skildrar ett framtida Sverige med humana robotar i folks vardagsliv.

DD:s Robert Sundberg har sett de tre första avsnitten och finner att serien ställer viktiga frågor.

Tuppar, bilar, skåp och päls

Tuppar, bilar, skåp och päls

Publicerad: 2012-01-30 05:50

Leksand I år fyller Hemslöjdsförbundet hundra år.

Mycket har hänt och med en inventering vill Hemslöjden och Dalarnas Museum ta reda på hur slöjden ser ut i dag. Falun, Orsa och Ludvika har fått besök av Slöjdrundan 2012. Sista anhalten var leksand.

Lina i Djurmo lär barnen Zumba

Lina i Djurmo lär barnen Zumba

Publicerad: 2012-01-28 05:50

Gagnef Möjligheterna till träning är större än någonsin i Gagnefs kommun.

Förutom att ett privat gym öppnades i höstas, har flera idrottsföreningar ett stort utbud av olika träningsformer.
I Djurmo ordnas Zumba för barn - och intresset är stort.

Fler och fler kommer  till sömnlab

Fler och fler kommer till sömnlab

Publicerad: 2012-01-28 05:50

Dalarna Sömnlaboratoriet i Avesta får allt fler remisser, framför allt från Dalarna, men även från andra delar av landet.

2011 kom det in över 1 400.
- Det har ökat enormt, säger Hans Wickbom, överläkare på Sömnlab i Avesta.


Kulturens gränsvakter

Kulturens gränsvakter

Publicerad: 2012-01-27 05:50

Kultur Min seriebok ”Lång väg tillbaka” (Optimal press) är ett konstprojekt om klasskillnader och jag vill gärna dela med mig av undersökningens resultat.

Det här meddelandet är ett litet klargörande för de nyfikna som gillar maktgranskning och klassperspektiv. För mig har projektet varit nödvändigt och avgörande för fortsatt skapande.

Isbjörnarnas urladdning på Nisserska teaterns scen

Isbjörnarnas urladdning på Nisserska teaterns scen

Publicerad: 2012-01-23 05:50

Kultur I helgen var det premiär på Nisserska teaterns uppsättning av Jonas Gardells drama Isbjörnarna.

Samtidig premiär var det också för teaterpedagogen Mimmi Soling, 26 år, i rollen som regissör.

Blir det ett isberg även i år?

Blir det ett isberg även i år?

Publicerad: 2012-01-20 05:50

Rättvik Isberg eller inte är den stora frågan.

Svaret från inblandade är lika svajigt som vädret.
Ingen säger bestämt nej och de flesta hoppas ännu.

Inkas största äventyr

Inkas största äventyr

Publicerad: 2012-01-18 05:50

Gagnef Inka Trollsås levde under många år ett äventyrligt liv och arbetade som vandringsguide, projektledare och researrangör i Himalaya.
Just nu har hon en lite lugnare tillvaro med make och dotter i Dala-Floda.

I stället gör hon det möjligt för andra att göra sina drömresor till de exotiska och otillgängliga länderna Nepal och Tibet.

Tatuerade gitarrer väcker intresse i hela världen

Tatuerade gitarrer väcker intresse i hela världen

Publicerad: 2012-01-18 05:50

Kultur Konstnären Jesper Eriksson från Falun tatuerar gitarrkroppar.

Nu går de på export runt hela världen. Det är en konstform som passar mig, förklarar han. Det är en sorts folkkonst.

Konsert för samling

Konsert för samling

Publicerad: 2012-01-17 05:50

Rättvik Fem miljoner kostar samlingen.

På lördag anordnar man en stor konsert med drygt åtta band i Rättviks kyrka. Syftet? Att samla in pengar till Hagströmsmuséet på Dalarnas Museum i Falun.
– Det är en viktig epok, både för den musikaliska delen och den företagssamma delen, säger initiativtagaren Berit Zetterquist.

Rock´n´roll på museet

Rock´n´roll på museet

Publicerad: 2012-01-14 05:50

Dalarna Hagströminsamlingen har hållit på sedan september i höstas och har i dag samlat ihop ungefär 700000 kronor.

Före den 3 maj måste man ha samlat in 1,8 miljoner för att ha möjlighet att köpa samlaren Arne Johanssons Hagströmgitarrer. För att lyckas med det har projektet känt att man behöver ansikten utåt som kan ge insamlingen publicitet.

 

Linda och Marie-Anne ska leda teaterbarnen

Linda och Marie-Anne ska leda teaterbarnen

Publicerad: 2012-01-14 05:50

Ludvika Teaterslaget har stor tillströmning av barn.

Nu tvingas den lilla amatörteatern göra fler grupper för de yngsta teatergrupperna.
– Många små barn kom redan under förra terminen och nu kommer det några till i år, säger verksamhetsledare Linda Byman.

Annons

 

Annons