En av Göran Hägglunds närmaste män, stabschefen Henrik Ehrenberg, har drivit kampanj mot Hägglunds utmanare Mats Odell – på nätet, anonymt. Vad ska man säga om det?
Tja, för det första är det naturligtvis pinsamt och fegt. För det andra vittnar det om att det inte precis bara är socialdemokratin som är i kris – de borgerliga partier som lever i skuggan av det stora moderata partiet rör sig sakta men säkert in i sina egna kriser; i kristdemokraternas fall liknar det en vandring i dödsskuggans dal.
Ett särskilt problem för just kd när det kommer till interna strider är nog att partiet har så pass många rätt extrema röster i de egna leden; djupt konservativa kristna. Att angripa dem öppet från Hägglundarnas sida är ng inte så enkelt, eftersom det kan klargöra för väljarna att kd rymmer strömningar som kd officiellt inte riktigt vill veta av och som svenska folket står djupt oförstående inför.
Alltså blir det anonyma angrepp. Det som ser ut som dålig etik och bristande uppförande hos en kd-politiker vittnar således om något annat: ideologiska konflikter. Alltså ungefär som i (S): Överallt vänster och höger i konflikt med varandra. Men i en politisk offentlighet där idépolitiska konflikter inte kan hanteras översätts de till något annat.
Göran Greider