Håkan Juholt på Folk och försvar i Sälen.FOTO: ULF PALM/SCANPIX

Håkan Juholt på Folk och försvar i Sälen.FOTO: ULF PALM/SCANPIX

Juholt är bra, hurra!

Publicerad: 2012-01-16 19:33

Håkan Juholt (S) har inte hörts av sedan 17 december. Det tyckte en reporter från Sveriges Television var underligt. Han ställde därför en fråga om det i TV i söndags när Juholt kom innanför dörrarna till Högfjällshotellet i Sälen och konferensen Folk och Försvar.

Att det varit jul-, nyårs- och trettonhelger gångna perioden och att de flesta politiker, liksom många andra, varit lediga och inte hörts av verkar ha undgått TV-reportern.

Juholt hamnade alltså i hetluften. Har han ljugit om hur partiets budgetmotion blev till i höstas?

Varför är han emot svenskt deltagande i europakten när förre S-ledaren Göran Persson är för en medverkan?

Stämmer hans påståenden att regeringen utformat den nya försvarspolitiken med stöd av Sverigedemokraterna?

Hade Socialdemokraterna ett eget alternativ till regeringens nya försvar?

Om försvaret är underfinansierat med sex till åtta miljarder kronor, vad vill S göra åt det?

Övervakar Juholt S-kvinnor som Ylva Johansson på nätet, som Expressen hävdade i går?

Och vad har Juholt att säga om nya låga opinionssiffror för S på 23,6 procent som Aftonbladet publicerade i går?

Frågorna hopar sig för S-ledaren. Flera är befogade och en politiker på högsta nivån, som Juholt, ska kunna presentera vad man vill på olika områden och ska kunna vad som är fakta och gäller på området i fråga.

Att kräva att Juholt har rätt fakta rörande försvaret, som var hans huvudområde innan han blev partiledare, är rimligt. Kanske har Juholt varit för snabb och kortfattad med att beskriva nya försvaret då han säger att det är framtaget med stöd av Sverigedemokraterna.

Juholt kanske menar att regeringen inte vill göra en bred överenskommelse över blockgränsen om försvaret. Regeringen förlitar sig därmed i praktiken på Sverigedemokraterna för att det nya försvaret, med yrkesarmé och dess villkor, ligger fast. Detta även om nya försvaret började genomföras redan innan Sverigedemokraterna kom in i riksdagen, då alliansen hade majoritet där.

Men vad gäller många ämnen är det orimligt att så mycket fokus sätts på Juholt. Det är exempelvis komiskt att skillnader i åsikter mellan nuvarande och tidigare S-ledare rörande europakten sätts i centrum.

Det rimliga är ju att de olika åsikterna i regeringen rörande europakten belyses. Centerpartiet och dess ledare Annie Lööf är emot att kronan byts ut mot euron. Partiet är därmed emot svenskt deltagande i europakten. Eller?

Flera av de andra partierna i regeringen har en positivare syn på deltagande i europakten, främst Folkpartiet men även Moderaterna.

Att regeringen och statsminister Fredrik Reinfeldt pressas rörande europakten vore naturligare än att vad en oppositionsledare som Juholt anser i ämnet får stort massmedialt utrymme.

Expressens påståenden att Juholt, eller snarare personer i hans närhet, hämnas genom att kartlägga kvinnliga S-politiker som Ylva Johansson på nätet säger väl mer om den tidningens (dåliga) journalistik än om Juholt.

Att Expressen haft en undermålig enkät till S-riksdagsledamöter där alla svarsalternativ gick ut på att de saknar förtroende för Juholt, fast vid olika nivåer på väljarstödet för S, fick också uppmärksamhet i går i nätskriften Medievärlden.

Politikens vårtermin har börjat och Juholt står i centrum, likt under höstterminen. Det är en stark prestation av en partiledare i oppositionen.

Har förresten någon hört av statsministern vad regeringen anser exempelvis gällande europakten?

 

 






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Regeringen har misslyckats med jobben

Publicerad: 2012-03-31 05:50

Debatt Vice statsminister Jan Björklund och näringsminister Annie Lööf har nyligen medgett att regeringen har misslyckats med jobben.

Vi håller med. Det gör också Finanspolitiska rådet, Konjunkturinstitutet och Riksrevisionen. Särskilt allvarlig är arbetslösheten bland unga människor. Sveriges ungdomsarbetslöshet är idag högre än EU-snittet.

S har försummat politiken

Publicerad: 2012-02-04 05:50

Debatt Håkan Juholt fälldes av tre samverkande skäl.

Krypskyttet inom det egna partiet, det hårt uppskruvade drevet inom media och egna misstag. Misstagen har i pressen uppförstorats och ältats till den grad att Juholt inte fick en ärlig chans som partiledare och avgången blev oundviklig. Ett antal VU-ledamöter avsatte den kongressvalde ordföranden utan tanke på konsekvenserna.


2 kommentarer.

”Furn och Östlund har fel”

Publicerad: 2012-01-28 05:50

Debatt Svar till Örjan Furn och Inge Östlund, VD respektive ordförande för DVAAB, Leksand.

Er rubrik som löd: ”Stora faktabrister om upphandlingen i Leksand” är mycket väl vald. Med den stora skillnaden att den passar betydligt bättre på det alster ni har åstadkommit ty det vimlar av felaktigheter.

Euron är ett ohållbart projekt

Publicerad: 2011-10-28 05:50

Debatt EMU var ett politiskt projekt men ekonomiskt ohållbart.

Det var uppenbart för den som ville se att stora obalanser var inbyggda redan från början. EMU-länderna fick tillträde till en växelkurs och ränta som inte alls passade deras olika ekonomiska förhållanden.

Annons

 

Sådan är nyliberalismen (1)

Sådan är nyliberalismen (1)

Publicerad: 2012-01-04 05:50

Kultur Den politiska inriktningen som benämns ”nyliberalism” kallas i andra länder ”libertarianism”.

I Sverige är libertarianismen närmast ett okänt begrepp, men vi läser om den ibland när det gäller den amerikanska Tea Party-rörelsen. Faktum att det finns libertarianer även i Sverige. Det är bland annat de libertarianska organisationernas påverkan som har medfört att vi idag har en offentlig välfärd som styrs av privata vinstintressen.


2 kommentarer.
Novellens återkomst

Novellens återkomst

Publicerad: 2011-12-30 09:00

Kultur Under en period av mitt liv läste jag bara noveller.

Det var som om jag hade drabbats av en feber.

Operasagan fick olyckligt slut

Operasagan fick olyckligt slut

Publicerad: 2011-12-28 05:50

Kultur Den 26 maj 1994 publicerade Kulturdepartementet följande pressmeddelande:

”Kalkbrott i Siljan blir operascen av internationella mått.

”Jag tror att människor går stärkta från julottan”

”Jag tror att människor går stärkta från julottan”

Publicerad: 2011-12-24 05:50

Leksand Prosten Fredrik Lautmann förbereder sin elfte julotta i Leksands kyrka.

När DD träffar honom planerar han sin predikan. Han vill få med konstrasterna mellan julens budskap om fred och glädje och de konflikter och rädslor som finns samhället.

Inga löften om hjälp

Inga löften om hjälp

Publicerad: 2011-12-22 05:50

Borlänge Statssekreteraren Jasenko Selimovic (FP) besökte igår Borlänge.

På frågan om han förstår problemet i Borlänge, där det tar längre tid – än vad man får ersättning för – att slussa ut flyktingar i samhället, svarar han.
– Reformen är anpassad så den ska ta hänsyn till det.

Flyktingar från mörkrets rike

Flyktingar från mörkrets rike

Publicerad: 2011-12-20 05:50

Kultur Nordkoreas diktator Kim Jong-il är död.

Nu håller den koreanska halvön andan. DD:s Mats Jansson har nyligen läst Barbara Demicks prisbelönta fackbok om det totalitära landet.

Från guldkant till nödtorft

Från guldkant till nödtorft

Publicerad: 2011-12-20 05:50

Falun – Från början var det meningen att hjälpa till att ge en guldkant på tillvaron för dem som behövde. Numera går kyrkans hjälpverksamhet till livets nödtorft, säger Freddy Richter, diakon sedan 1995.

Tomten rullade in i en röd Buick

Tomten rullade in i en röd Buick

Publicerad: 2011-12-19 05:50

Avesta Med ett par taktfasta skär fick de upp farten...
Avestas yngsta vet inte bara att gå, cykla och springa.

Många av den är redan i treårsåldern riktigt duktiga skrinnare.
Det har Skogsbo SK:s skridsko- och hockeyskola sett till.

Gymnasieelever testar Ipad i skolan

Gymnasieelever testar Ipad i skolan

Publicerad: 2011-12-17 05:50

Avesta Nu kan eleverna vid Karlfeldtgymnasiet inte längre ursäkta att de glömt sina papper eller pennor.

Sedan höstterminen har alla eleverna vid Handels- och Samhällsprogrammet årskurs ett erhållit läsplattor som kompletta studieverktyg.

Försöket följs med stort intresse från övriga skolsverige. Samtidigt har eleverna själva fått varit med om att utveckla speciella appar till läsplattorna.

Burman: Ta på dig kjolen, broder!

Publicerad: 2011-12-15 05:50

Kultur Vi lever i en konservativ tid.

Skolpojkar anno 2011 får inte iklä sig den vita tunikan och ljuskronan på grund av att de har penis och pung mellan benen och inte en snippa.

Hyr ett (schysst) vrak

Hyr ett (schysst) vrak

Publicerad: 2011-12-14 05:50

Falun Nu kan du hyra ett vrak, eller som det amerikanska uttrycket säger:

”Rent a wreck”.
– Företaget startade 1969 och är äldst i världen på begagnade bilar. Vi hyr inte ut vrak, det är bara ett uttryck, säger Dan Westring.

”Det som skiljer är hur man gör saker”

”Det som skiljer är hur man gör saker”

Publicerad: 2011-12-07 05:50

Falun – Det är ingen större skillnad mellan oss funktionshindrade och andra.

Det som skiljer är hur man gör saker, säger Håkan Svensson som arbetar som sjukgymnast och är CP-skadad sedan födseln.
Han bor i Gävle men föddes i Falun 1975 med navelsträngen runt halsen.

Lundén: Politik är ingen Robinsontävling

Lundén: Politik är ingen Robinsontävling

Publicerad: 2011-11-24 05:50

Kultur Håkan Juholt i Avesta:
Lördagen 26 mars 2011.

Håkan Juholt håller sitt installationstal vid socialdemokraternas extrakongress. Jag gladdes starkt åt hans starka inledning.


3 kommentarer.
Annons

 

Annons