Hanna Elmquist Quintett och Dalasinfoniettan konserterade både i Falun och Orsa under den gångna helgen. DD:s recensent Anne Pettersson gör tummen upp.FOTO: STAFFAN BJÖRKLUND

Hanna Elmquist Quintett och Dalasinfoniettan konserterade både i Falun och Orsa under den gångna helgen. DD:s recensent Anne Pettersson gör tummen upp.FOTO: STAFFAN BJÖRKLUND

Hanna Elmquist bjöd på skön jazz

Publicerad: 2012-02-06 05:50

Kanske har den jazzintresserade publiken svårt att hitta till Kristinehallen eller också var de mätta efter gårdagens session på Mariannes med gruppen Trinity. 
Hanna Elmquist Quintett tillsammans med Dalasinfoniettan bjöd på skön jazz som var väl värt ett besök i den något anonyma lokalen. 
Som tur var hade fansen satt sig längst fram och med glada tillrop lyckades de skapa lite stämning i salongen.

Hanna Elmquist och Dalasinfoniettan
Kristinehallen, Falun


Hanna växte upp i Borlänge, gick på Musikkonservatoriet i Falun på flöjt men sjöng även jazz och valde att satsa på det istället. 
Hon och saxofonisten Björn Jansson hade skrivit det mesta av materialet själva och det var Björn som hade gjort orkesterarrangemangen till nästan alla låtar som de hade med i programmet.
Några jazzstandards fanns med och två av dem var rent instrumentala där Dalasinfoniettan och bandet kom loss ordentligt i till exempel Chick Coreas Armandos Rhumba. 
Det infann sig nog en hel del förvånade miner när Anders Jakobsson ställde sig upp och jammade på sin fiol. Harlem Nocturne (Hagen/Rogers) med en fläkt från 40-50-talet och filmens deckar-genre var ett kul inslag. Josef Rhedin som jobbade med Dalasinfoniettan hela hösten i Spelman på taket, verkade vara på hemmaplan och ledde orkestern ledigt och lätt.


Hannas röst var klar och varm på samma gång. Hennes uttrycksfullhet kom bäst till sin rätt i de långsamma låtarna, där hon hann med att laborera med klang och ornamentering på ett smakfullt sätt.
I No more blues (Jobim) satte den flyhänte Daniel Fredriksson på trummor av i ett högt tempo och Hanna fick försöka hänga på. Det blev inte lättare i sista vändan när texten var på portugisiska.
Bandet bestod även av en skicklig basist vid namn Lars Ekman, som visade vad han gick för i ett härligt solo i Fats Wallers Honeysuckle Rose, Adam Forkelid en intelligent och klurig pianist och Björn Jansson som förutom att han levererade mycket smakfulla tenorsax-solon även trakterade klarinett och basklarinett.

De bjöd ett mycket varierat program och även om inte orkesterarrangemangen var de mest komplicerade eller genom-arbetade så klingade de snyggt.
Låtarnas karaktär bestod av allt från klassisk swing till jazz-vals och 7-takt (?) och Björn Jansson vågade använda lite mer udda instrument som engelskt horn, basklarinett och ganska framträdande hornstämmor.
Orkestern hade naturligtvis förstärkts med mikrofoner på varje pult och soundet var tydligt och välbalanserat.
Speciellt stråkstämmorna gynnades av förstärkningen och det klingade riktigt mäktigt bitvis.

Det fanns några låtar som fastnade lite mer; Adagio (Elmquist) där Karin Lekteus på flöjt fick inleda med ett vackert solo och Hanna sjöng endast tillsammans med symfoniorkester-ackompanjemang, Spring (Elmquist) en jazz-vals med ett abrupt slut och Love, I like you here, I really do (Elmquist/Jansson) där orkestern och bandet byttes av med varandra.
Att prata mellan låtarna och skapa en relation med publiken är en viktig förmåga och den har Hanna Elmquist.
Det borde förekomma lite oftare och lika naturligt på konserter med klassisk musik.

Anne Pettersson
kultur@daladem.se






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

 

Brunnsvik konst – en frisk fläkt

Brunnsvik konst – en frisk fläkt

Publicerad: 2012-05-18 11:15

Konstrec. Brunnsvik folkhögskola håller sig numera med en egen konstlinje.

Konstnärlig ledare och huvudlärare är Jelena Rundqvist. Här möts professionella nutida konstnärer/lärare och elever i ett öppet, gränslöst gemensamt lärande och skapande. Performancekonstnären Sara Lundén och tecknaren/skulptören Oskar Korsár har varit gästlärare under året. Nu visar samtliga upp sig i en grupputställning i konsthallen på Dalarnas museum.

Strindbergsåret når sin kulmen

Strindbergsåret når sin kulmen

Publicerad: 2012-05-14 09:40

Bokrec. Det är idag exakt 100 år sedan August Strindberg avled.

DD:s Lena S. Karlsson har läst Ockulta dagboken. Hon konstaterar att den innehåller både poesi och höga tankar men också mycket privat gnäll om bland annat uselt kaffe.

Dags för barnboksfestival

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Kultur Maj, sköna maj, månaden med en försmak av sommaren och månaden som inleder sommarfestivalerna i vårt land.

Så också i vårt län där den stora barnboksfestivalen ”Läsfrestivalen” tar plats den 25 -26 maj i Falun, i och utanför stadsbiblioteket. En festival som hade sin premiär 2011 och som visade sig bli en riktig succé.

Jeremias i Tröstlösa goes rock

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Nyvässat Jeremias i Tröstlösa hör hemma i Bergslagens oerhört rika litteraturskatt.

Men han har alltid stått i skuggan av sina samtida Fröding, Heidenstam och Karlfeldt. Jeremias har heller inte fått samma mytomspunna och stora folkliga genomslagskraft som Dan Anderssons sångbara diktning.

Läs och lär om det nya Sverige

Publicerad: 2012-05-05 15:00

Nyvässat Det står en bukett röda rosor på bordet.

De verkar ännu livskraftiga. Rosen är en stark symbol för socialdemokratin. Blommorna är tvåkönade och sitter ensamma eller flockar, sällan i sammansatta klasar. I förra veckan läste jag intervjuer med två gamla s-veteraner – Ingvar Carlsson och Kjell-Olof Feldt.

Nu drar den stora slöjdfesten igång

Nu drar den stora slöjdfesten igång

Publicerad: 2012-04-28 05:50

Kultur I år fyller Svenska Hemslöjdsföreningarnas riksförbund 100 år och idag - lördag - öppnar hemslöjdföreningarna i länet en omfattande jubileumsutställning på Dalarnas Museum i Falun.

Flera hundra produkter av dagens hemslöjdare har lyfts fram. En hel del nytänkande i både materialval och utförande vittnar om experimentlusta och nyskapande och ett uttryck för stor skaparglädje.

Strindberg: En stridbar pacifist och fredsvän!

Strindberg: En stridbar pacifist och fredsvän!

Publicerad: 2012-04-24 05:50

Kultur August Strindberg var en stridbar pacifist och fredsvän.

Under ett helt liv skrev han med udden riktad mot samhällets olika eliter. Det kostade på men gjorde honom också mer levande än någon annan författare i hans tid. DD:s Ulf Lundén tror att Strindberg skulle känna igen sig även i vår samtid.

En djävul, en kämpe, en mästare

En djävul, en kämpe, en mästare

Publicerad: 2012-04-21 05:50

Kultur Se bilden.

Det är en dag i april 1912, och August Strindberg gör sin sista promenad. Snön faller på cylinderbrättet och pälskragen. Om en månad är han död, men hans tid består. Han kommer emot betraktaren. Han kommer in i vår tid.

Nyskrivna pjäser för unga

Nyskrivna pjäser för unga

Publicerad: 2012-04-18 05:50

Kultur Det råder stor brist på nyskrivna ungdomspjäser.

Därför har Riksteatern satsat på en ungdomsteaterfestival. I helgen spelas sex föreställningar i Falun med bland annat unga ensembler från Haraldsbogymnasiet och Bergslagsteatern i Avesta.

Ung  Monica Z  på ny CD

Ung Monica Z på ny CD

Publicerad: 2012-04-17 05:50

Kultur En ung Monica Zetterlund, hon var född 1937 i Hagfors, är det som hörs på den här skivan.

Det är inspelningar som gjordes 1959-1960 och som släpptes på fem EP. Rösten är annorlunda mot vad man minns från senare tid och en del av låtarna känns schlageraktiga och är hämtade från My fair Lady. Men jazzklippet finns där i både röst och musik.

Titanic – myt och verklighet

Titanic – myt och verklighet

Publicerad: 2012-04-15 18:00

Kultur År 1898 utgavs ett litterärt verk som sänt eftervärlden kanske fler isande clairvoyanta anrop än något annat alster.

I Ben Robertsons Futility rusade det stora brittiska passagerarfartyget Titan en iskall aprilnatt in i ett isberg som skickade det till sin sista vila på den Nordatlantiska bottnen. 

Den stora resan är moderskapet

Den stora resan är moderskapet

Publicerad: 2012-04-06 09:40

Kultur När Patricia Lorenzoni var i 30-årsåldern började hon längta efter barn.

Hon skrev boken Mama Dolly om moderskapets långa historia. Titeln anspelar på Dolly Parton och hennes stora byst.


Ovanligt vanliga människor

Publicerad: 2012-04-07 05:50

Nyvässat Jag har i dag nöjet att bjuda DD:s papperstidningsläsare på en lång intervju med artisten Peter Carlsson från Grycksbo.

Han är en representant för alla oss som växt upp i olika glest belagda byar eller industrisamhällen. Sådär särdeles vanliga är vi dock inte. Varje människa har sin egen historia att berätta. Många har förbluffande mycket att tala om bara man kommer lite närmare varandra än det där vardagliga smörjmedlet om väder och vind.

Annons

 

Annons