Mediecirkusen runt politiker fortsätter

Publicerad: 2012-01-23 05:50

Håkan Juholt var dömd på förhand och han fick aldrig en ärlig chans att lyckas med sitt uppdrag. Det är synd, inte minst för kulturpolitiken i det här landet. 

Få, om ens någon politiker, har visat ett så passionerat intresse för kulturen under de senaste 20 åren. Han lyssnade inte bara på Elvis utan också på opera. Och i Dagens Nyheter förde han en lång existentiell brevväxling med författaren Jerker Virdborg. Den där sidan av hans person var häftig men nådde aldrig ut till den breda allmänheten.

Mediedrevets betydelse är inget som mediernas egna representanter kan analysera eller ens ha en trovärdig uppfattning om. Här krävs i stället oberoende medieforskare.
Det började omgående när Håkan Juholt blev vald. Han fick stå till svars för sin mustasch. I slutet av maj skrev Per T Ohlsson i Sydsvenskan i mycket förklenande ordalag att s-ledaren påminde om Marve Fleksnes. Ja, det blev omedelbart legitimt på borgerliga ledarsidor att göra karikatyrer och ge honom olika öknamn. Juholt blev också ett tacksamt byte eftersom han begick både misstag och felsägningar.
Dessutom fanns det gott om krypskyttar både inom och utanför partiet. När han besökte Avesta i november fanns en känsla av att han stod relativt ensam i stormen. Man kunde ana ett spel bakom kulisserna.

Journalister är som folk är mest, tänker och förflyttar sig i flock, skaffar sig gemensamma favoriter och utser också gemensamma syndabockar. Medierna behöver en enkel och slagfärdig dramaturgi. Förenkling och förytligande går före allting annat. Politiken har blivit en del av underhållningsbranschen. Håkan Juholts fall har många dimensioner. Det handlar om klass, konflikt mellan stad och land, vägval höger eller vänster.
Nu skall en ny partiledare väljas. Det kommer knappast att ske i någon öppen valprocess. Det kan bara små partier syssla med. Vad vi kan räkna med är att maktkampen och mediecirkusen fortsätter. Så in med en ny clown i manegen. Hur mycket vi än inte vill tro det så är är det numera de borgerligt dominerade medierna och opinionsinstituten som kommer att få ett stort inflytande på valet av nästa oppositionsledare.

I tidskriften Tiden åskådliggörs också hela den stora ideologiska spännvidden inom partiet. Här finns konkreta tankar blandat med rent önsketänkande om en annan slags socialdemokrati. Omslaget är tillspetsat men sant. ”Kapitalismen är ett jävla skit. Nu har vi baxat den ända hit.” En travesti över Kjell Olof Feldts syn på löntagarfonderna. Vägvalet måste göras.
Det finns åtskilligt att ta itu med för den som vill leda socialdemokraterna i dessa historiska kris-tider. Finns han eller hon över huvud taget? En person som aldrig kommer att göra en felsägning eller fatta ett felaktigt beslut i hastigt mod, som har ett fläckfritt förflutet, ostraffad livskamrat eller barn som klarar sig undan en närgången granskning?

Ulf Lundén
ulf.lunden@daladem.se






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

 

Brunnsvik konst – en frisk fläkt

Brunnsvik konst – en frisk fläkt

Publicerad: 2012-05-18 11:15

Konstrec. Brunnsvik folkhögskola håller sig numera med en egen konstlinje.

Konstnärlig ledare och huvudlärare är Jelena Rundqvist. Här möts professionella nutida konstnärer/lärare och elever i ett öppet, gränslöst gemensamt lärande och skapande. Performancekonstnären Sara Lundén och tecknaren/skulptören Oskar Korsár har varit gästlärare under året. Nu visar samtliga upp sig i en grupputställning i konsthallen på Dalarnas museum.

Strindbergsåret når sin kulmen

Strindbergsåret når sin kulmen

Publicerad: 2012-05-14 09:40

Bokrec. Det är idag exakt 100 år sedan August Strindberg avled.

DD:s Lena S. Karlsson har läst Ockulta dagboken. Hon konstaterar att den innehåller både poesi och höga tankar men också mycket privat gnäll om bland annat uselt kaffe.

Dags för barnboksfestival

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Kultur Maj, sköna maj, månaden med en försmak av sommaren och månaden som inleder sommarfestivalerna i vårt land.

Så också i vårt län där den stora barnboksfestivalen ”Läsfrestivalen” tar plats den 25 -26 maj i Falun, i och utanför stadsbiblioteket. En festival som hade sin premiär 2011 och som visade sig bli en riktig succé.

Jeremias i Tröstlösa goes rock

Publicerad: 2012-05-12 05:50

Nyvässat Jeremias i Tröstlösa hör hemma i Bergslagens oerhört rika litteraturskatt.

Men han har alltid stått i skuggan av sina samtida Fröding, Heidenstam och Karlfeldt. Jeremias har heller inte fått samma mytomspunna och stora folkliga genomslagskraft som Dan Anderssons sångbara diktning.

Läs och lär om det nya Sverige

Publicerad: 2012-05-05 15:00

Nyvässat Det står en bukett röda rosor på bordet.

De verkar ännu livskraftiga. Rosen är en stark symbol för socialdemokratin. Blommorna är tvåkönade och sitter ensamma eller flockar, sällan i sammansatta klasar. I förra veckan läste jag intervjuer med två gamla s-veteraner – Ingvar Carlsson och Kjell-Olof Feldt.

Nu drar den stora slöjdfesten igång

Nu drar den stora slöjdfesten igång

Publicerad: 2012-04-28 05:50

Kultur I år fyller Svenska Hemslöjdsföreningarnas riksförbund 100 år och idag - lördag - öppnar hemslöjdföreningarna i länet en omfattande jubileumsutställning på Dalarnas Museum i Falun.

Flera hundra produkter av dagens hemslöjdare har lyfts fram. En hel del nytänkande i både materialval och utförande vittnar om experimentlusta och nyskapande och ett uttryck för stor skaparglädje.

Strindberg: En stridbar pacifist och fredsvän!

Strindberg: En stridbar pacifist och fredsvän!

Publicerad: 2012-04-24 05:50

Kultur August Strindberg var en stridbar pacifist och fredsvän.

Under ett helt liv skrev han med udden riktad mot samhällets olika eliter. Det kostade på men gjorde honom också mer levande än någon annan författare i hans tid. DD:s Ulf Lundén tror att Strindberg skulle känna igen sig även i vår samtid.

En djävul, en kämpe, en mästare

En djävul, en kämpe, en mästare

Publicerad: 2012-04-21 05:50

Kultur Se bilden.

Det är en dag i april 1912, och August Strindberg gör sin sista promenad. Snön faller på cylinderbrättet och pälskragen. Om en månad är han död, men hans tid består. Han kommer emot betraktaren. Han kommer in i vår tid.

Nyskrivna pjäser för unga

Nyskrivna pjäser för unga

Publicerad: 2012-04-18 05:50

Kultur Det råder stor brist på nyskrivna ungdomspjäser.

Därför har Riksteatern satsat på en ungdomsteaterfestival. I helgen spelas sex föreställningar i Falun med bland annat unga ensembler från Haraldsbogymnasiet och Bergslagsteatern i Avesta.

Ung  Monica Z  på ny CD

Ung Monica Z på ny CD

Publicerad: 2012-04-17 05:50

Kultur En ung Monica Zetterlund, hon var född 1937 i Hagfors, är det som hörs på den här skivan.

Det är inspelningar som gjordes 1959-1960 och som släpptes på fem EP. Rösten är annorlunda mot vad man minns från senare tid och en del av låtarna känns schlageraktiga och är hämtade från My fair Lady. Men jazzklippet finns där i både röst och musik.

Titanic – myt och verklighet

Titanic – myt och verklighet

Publicerad: 2012-04-15 18:00

Kultur År 1898 utgavs ett litterärt verk som sänt eftervärlden kanske fler isande clairvoyanta anrop än något annat alster.

I Ben Robertsons Futility rusade det stora brittiska passagerarfartyget Titan en iskall aprilnatt in i ett isberg som skickade det till sin sista vila på den Nordatlantiska bottnen. 

Den stora resan är moderskapet

Den stora resan är moderskapet

Publicerad: 2012-04-06 09:40

Kultur När Patricia Lorenzoni var i 30-årsåldern började hon längta efter barn.

Hon skrev boken Mama Dolly om moderskapets långa historia. Titeln anspelar på Dolly Parton och hennes stora byst.


Ovanligt vanliga människor

Publicerad: 2012-04-07 05:50

Nyvässat Jag har i dag nöjet att bjuda DD:s papperstidningsläsare på en lång intervju med artisten Peter Carlsson från Grycksbo.

Han är en representant för alla oss som växt upp i olika glest belagda byar eller industrisamhällen. Sådär särdeles vanliga är vi dock inte. Varje människa har sin egen historia att berätta. Många har förbluffande mycket att tala om bara man kommer lite närmare varandra än det där vardagliga smörjmedlet om väder och vind.

Annons

 

Annons