Kulturpalatset Persborg kan komma att bli ett övningsobjekt för räddningstjänsten. Det ska helst ske medan snön ligger kvar.
– Det är inte ofta vi kan ha en realistisk övning i ett sådant här objekt, säger räddningschefen Rune Daniels.
Strax efter nyårsskiftet flyttade verksamheterna ur Persborgs lokaler. Man hade då ett par veckor innan fått tidsfristen och man flyttade ner verksamheterna till nya lokaler; i källarutrymmena under Arbetsförmedlingen.
Sedan dess har Kulturpalatset Persborg stått tomt. Det stod tidigt klart att huset skulle brännas ned på grund av att det var såpass skadat av mögel.
Den 3 november 2011 skrev DD om att tjänstemän från kommunen konstaterat en kraftig mögellukt i lokalerna. Det stod klart efter att tjänstemän från miljö- och byggenheten besökt lokalerna. Med under besöket fanns även representanter från RFAB, Rättviks Fastigheter AB. Samhällsbyggnadsförvaltningen uppgav då i samband med besöket att man aldrig hade gjort den obligatoriska ventilationskontrollen.
Genom årens lopp har kommunen mottagit flertalet klagomål från de som brukat Kulturpalatset. Klagomålen har varit gällande mögellukt.
– Man har ställt krav på kommunen under åren, men för att giltiga beslut skulle kunna tas så krävs en formell och skriftlig anmälan. Någon sådan har man aldrig kommit med, sa miljöinspektören Martin Clarstedt till DD i november i fjol.
32 år efter att hotellet Persborg brann ned till grunden på samma område så planerar man en ny brand av huset. En kontrollerad sådan. Räddningstjänsten i Rättvik vill nämligen utnyttja bränningen av huset till sin fördel.
– Det som har diskuterats är en planerad brand där vi kan ha övning samtidigt. Det blir en tända-släcka-övning, där vi ska ha med hela personalstyrkan från Boda Kyrkby, Furudal och Bingsjö med, säger räddningschefen Rune Daniels.
Lokalerna ska vara så svårt angripna av mögel att en rivning av huset är utesluten.
– Den planerade branden och övningen ska i så fall ske medan snön ligger kvar för att minimera spridningsrisken, säger Daniels.
Christian Larsen
christian.larsen@daladem.se
”Övningen sker med kommunens samtliga räddningsstationer”