Samråd med Trafikverket om gång- och cykelbana

Publicerad: 2011-12-14 05:50

Gatukontoret har kontaktat Trafikverket för samråd om en gång- och cykelväg från Yttersätra in till Kyrkbyn.

Bakgrunden är ett medborgarförslag från några boende längs väg 790.
De påpekar att vägen, som barnen cyklar eller går till skolan, är hårt trafikerad bland annat av tunga fordon. Vägen är smal och gång- och cykeltrafikanter tvingas ut i körbanan där sikten är skymd.
Förslaget om gång- och cykelbana har undertecknats av minst ett par hundra personer som bor i området kring Kyrkbyn. Förslaget lämnades till Säters kommun.
Det är Trafikverket som är väghållare och kan ta initiativ till att bygga en gång- och cykelväg.
Därför föreslår gatukontoret att kommunen säger nej medborgarförslaget. Men gatukontoret har alltså tagit upp frågan med Trafikverket.






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

Annons

 

Miljonrullning inom  kommunen

Miljonrullning inom kommunen

Publicerad: 2012-05-15 05:50

Borlänge Det var tänkt att BoomTown projektet skulle bli ett självförsörjande nav för musiklivet i Dalarna.

Resultatet: Massor av dyr utrustning till ingen nytta. Musik- och ljusutrustning för miljoner står oanvänt i larmade förråd.


7 kommentarer.
Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Annons

 

Annons