Allianspolitiker från länet hälsar på kalvarna som går ute på Lövänget lantbruk i Stora Skedvi. Foto: Johnny Fredborg

Allianspolitiker från länet hälsar på kalvarna som går ute på Lövänget lantbruk i Stora Skedvi. Foto: Johnny Fredborg

Prisfrågan avgör framtiden för både bönder och gruva

Publicerad: 2012-01-24 05:50

Lövänget lantbruk

 

  • Lövänget lantbruk är ett familjejordbruk med två heltidsanställda.
  • Korna får en kalv om året. 
  • När kalvarna är pigga och äter bra får de flytta ut i en kalvhydda eftersom de inte trivs i fuktiga och dragiga miljöer som i lagården.
  • Kvigorna insemineras första gången vid femton månader.
  • Tjurkalvarna säljs vid två månader till Bjursås lantbruk som föder upp dem till slakt vid Siljans Chark.

Mjölkpriset och andra framtidsfrågor för mjölkbönderna diskuterades då allianspolitiker besökte Lövänget lantbruk på måndagen.
– Personligen så ser jag positivt på framtiden. Men mjölkprisnivån är för låg. Långsiktigt kommer det inte att fungera, säger Michael Arvidsson, som driver gården.

Därefter åkte politikerna vidare till Boliden och Garpenbergs gruva, där framtidstron är stor.

I Garpenberg ger stigande metallpriser och nya malmfyndigheter goda utsikter, liksom vid andra gruvorter i Dalarna.
– Det ser ljust ut framåt och det beror mycket på metallpriserna, säger områdeschefen Hans Jönsson.
Vid besöken deltog de moderata riksdagsledamöterna Ulf Berg och Ann-Britt Åsebol, riksdagsman Kenneth Johansson (C), landstingsrådet Birgitta Sacrédeus (KD) och Bo Brännström (FP) länsordförande.
Även LRF:s länsordförande Ulrik Isacsson, Christer Sandberg, ordförande i Arlas kretsråd och Kajsa Petersson, medlem i kretsrådet, var med vid Lövänget lantbruk.
– Vi har tappat 30 procent i Dalarna på tio år. En del i det här är att vi måste få in nytt folk, säger Ulrik Isacsson.

Lövänget är en av de gårdar som vågar satsa idag. Den har 150 mjölkkor och 200 ungdjur. Kalvar och ungdjur går i utomhushallar.
– För djuren är det inga bekymmer när det är kallt om de bara har tak över huvudet och rent att ligga på, säger Michael Arvidsson.
Lagården där mjölkkorna går är utrustad med en skinande ny mjölkrobot där korna själva väljer när de ska mjölkas.

I november gick mjölkbönderna som tidigare var anslutna till Milko över till Arla efter fusionen. Då höjdes mjölkpriset med 40 öre litern för Lövänget. Men tidigare hade Milko sänkt priset med 70 öre.
– Från dagens nivå skulle priset behöva höjas med 25 öre, och långsiktigt med 60 öre för att klara investeringar, säger Michael Arvidsson.
I maj stänger Grådö mejeri och då forslas mjölken till Arla i Kallhäll utanför Stockholm.
– Vi vet att Grådö ska säljas, men det finns inga heta spekulanter på det utom Falköping, säger Christer Sandberg.
– Falköping håller till i Västergötland. Då måste de få med sig dalabönder och vi har alla skrivit kontrakt med Arla till 2013, säger Kajsa Petersson.
En grupp på åtta dalabönder har också funderat på om det finns möjlighet att ta över mejeriet.
– Det är ingen nackdel om någon skulle köpa Grådö mejeri. Men det måste finnas ett koncept med högre pris, säger Michael Arvidsson.
Kajsa Petersson och hennes man i Horndal tillhör också de mjölkbönder som investerar, hela nio miljoner.
– Ett av de största problemen är att få tillgång till mark. Här i Skedvi är det extremt. Folk som är i pensionsåldern vågar inte släppa marken. Risken finns att ungdomar inte kan utöka. Vi måste få en föryngring, få ut att det här är en framtidsbransch och vi måste få högre mjölkpris, säger hon.

Sylvia Kjellberg






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

Annons

 

Miljonrullning inom  kommunen

Miljonrullning inom kommunen

Publicerad: 2012-05-15 05:50

Borlänge Det var tänkt att BoomTown projektet skulle bli ett självförsörjande nav för musiklivet i Dalarna.

Resultatet: Massor av dyr utrustning till ingen nytta. Musik- och ljusutrustning för miljoner står oanvänt i larmade förråd.


7 kommentarer.
Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Annons

 

Annons