Birgitta Liljeblom och Ulrika Vargtand hoppas att cirkeln ska ge kvinnor aha-upplevelser så de vågar växa och upptäcka något nytt. Foto: Sylvia Kejllberg

Birgitta Liljeblom och Ulrika Vargtand hoppas att cirkeln ska ge kvinnor aha-upplevelser så de vågar växa och upptäcka något nytt. Foto: Sylvia Kejllberg

”Målet är att våga tänja på gränserna”

Publicerad: 2012-02-04 05:50

Fakta

Birgitta Liljeblom

Ålder: 46 år
Familj: Singel, två barn och barnbarn
Bor: Borlänge
Yrke: Personlig assistent, diplomerad coach
Intressen: Yoga, ridning, att skriva


Ulrika Vargtand

Ålder: Fyller 50 i år
Familj: Nyskild, två barn, fosterdotter och fosterbarnbarn
Bor: Bispbergshyttan
Yrke: Målerikonservator, konstnär, diplomerad coach
Intressen: Andlighet och naturreligion


Ulrika Vargtand och Birgitta Liljeblom lärde känna varann på en utbildning till coacher.
Nu startar de en studiecirkel med namnet Ahaa som riktar sig till kvinnor.
– Målet är att deltagarna ska våga tänja lite på sina gränser, säger Ulrika Vargtand.

Några av punkterna är livskvalitet i vardagen, relationer-vänskap, kärlek och sex, föräldraskap, kropp och utseende, jämställdhet och multikultur.

– Det är ämnen som vi själva intresserar oss väldigt mycket för, och sånt vi tror att alla intresserar sig för men inte talar om. Vi delar med oss av vår egen kunskap och livserfarenhet.
– Vid behov tar vi in föreläsare och vi hoppas att gruppen delar med sig och det blir samtal.

Ulrika och Birgitta är medelålders kvinnor som står mitt i livet. Bägge håller på att starta egna företag som coacher.
Ulrika Vargtand som bor i Säter har mest varit verksam som målerikonservator. Hon är också konstnär. Just nu undervisar hon i svenska på sfi.
Birgitta Liljeblom bor i Borlänge och arbetar som personlig assistent. Avsikten med cirkeln är att deltagarna ska reflektera över livsval och intressen, öka nyfikenheten och upptäcka något nytt.

– Vi vill ifrågasätta sociala koder. Vi begränsar varandra väldigt mycket i relationer, fast vi säger att vi är så kärleksfulla, och sätter in varandra i fack. Vi vågar inte växa, det är läskigt att ta den där platsen, säger Birgitta.
– Det handlar också om att ifrågasätta sig själv. Är jag den jag är och vill vara, eller på något annat sätt. Man känner det i sina relationer men vågar inte i-frågasätta det som skaver. Det är enklare att bara mala på, säger Ulrika.

Kvinnor i alla åldrar är välkomna till cirkeln.
– Men man ska vara lite mogen, säger Birgitta Liljeblom.
Att cirkeln bara vänder sig till kvinnor beror på att de vill skapa en trygg grupp med en bra dynamik.
– En del kvinnor kan vara mer blyga om det är en blandad grupp. Vi vill ha max 12 deltagare så att folk vågar öppna sig.
Cirkeln startar i Borlänge i mitten av februari.

Sylvia Kjellberg







När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Annons

Annons

 

Miljonrullning inom  kommunen

Miljonrullning inom kommunen

Publicerad: 2012-05-15 05:50

Borlänge Det var tänkt att BoomTown projektet skulle bli ett självförsörjande nav för musiklivet i Dalarna.

Resultatet: Massor av dyr utrustning till ingen nytta. Musik- och ljusutrustning för miljoner står oanvänt i larmade förråd.


7 kommentarer.
Kören som vänder sig om i världen

Kören som vänder sig om i världen

Publicerad: 2012-05-14 09:00

Mora På onsdag är det premiär för årets vårshow av Orsa ungdomskör.

”Vart jag mig i världen vänder” bygger på låtar från 2000-talet.

Naturreservat  i Lerdal invigs

Naturreservat i Lerdal invigs

Publicerad: 2012-05-11 05:50

Rättvik 26 augusti 2010 beslutade Rättviks kommunfullmäktige att bilda Dalen-Hökolsbergets naturreservat.

Nästan två år senare, söndag 13 maj, invigs det.

Hantverksdag på Stureskolan

Hantverksdag på Stureskolan

Publicerad: 2012-05-09 05:50

Hedemora Stureskolans elever fick under tisdagen lära sig en rad gamla hantverk.

Linberedning, smide och knyppling var något av det som eleverna fick bekanta sig med när de bytte skolgården mot gammelgården

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Forselever fick jobba som konstnärer för en dag

Publicerad: 2012-05-08 05:50

Avesta Att avslöja sina rädslor, är inte alltid så enkelt.

Att åskådliggöra dem i bilder är kanske ännu svårare. Men eleverna vid Fors skola, tog sig an uppgiften med energi och viss eftertanke när de fick en tvättäkta konstnär till sin hjälp och en hel dag på sig för att skapa.

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Annons

 

Annons