I lördags invigdes 100-årsjubileet av Säters sjukhus.
I närmare 20 graders kyla samlades publik och arrangörer på terrassen vid Skönviks restaurang. Ett stort fyrverkeri avslutade ceremonin.
– Den vita staden vid Ljusterns strand var Sveriges modernaste institution 1912, sa landstingsrådet Ingalill Persson (S).
Ann-Britt Grünewald (S) var första talare och läste bland annat en dikt av förra årets Nobelpristagare i litteratur, Tomas Tranströmer. Därefter sjöng Borganäskören under ledning av Markus Moszny Amazing grace.
Ingalill Persson, som själv växte upp som barn i arbetarbostäderna på Skönvik, förklarade att många patienter fick det bättre när de kom till Säters hospital.
– Men behandlingsmetoderna var inte tillräckligt utvecklade och personalen hade svåra arbetsförhållanden. Mina minnen är från 50- och 60-talen då det fanns tusen patienter här. Vi var många barn som bodde härute och vi var med överallt, och mötte patienterna när de marscherade på led till sina arbetsplatser.
Vården har förändrats till det bättre men det finns fortfarande mycket att göra, sa Ingalill Persson.
– Det är förtröstansfullt att fördomarna börjar minska. Det är viktigt att påminna om alla patienter som bodde här ett helt liv, men kanske inte alltid hade diagnoser som gjorde skäl för det.
Hon gav också en eloge till all personal som verkat på sjukhuset.
Skönviks utveckling på senare år till ett mångsidigt område inger hopp, tyckte Ingalill Persson.
Därefter sjöng kören Gabriellas sång och sedan talade Säters kommunalråd Abbe Ronsten (S).
– Av många viktiga händelser i Säters historia är hospitalet definitivt en av milstolparna. Säters bruk som det är i mina ögon har gett Säter en stark identitet, inte bara genom slogans, utan för yrkesskicklighet och stolthet. Det har präglats av förändringens vindar, uppgång och nedgång. På 80- och 90-talet ändrades synen på institutioner och arbetstillfällena minskade.
– Nånstans har vi bilden av kronikerna som inte passade in i samhället och som det var bekvämt att låsa in. Men man ser också bilden av alla som vi hjälpt på ett professionellt sätt tillbaks till livet. Det kan man vara stolt över sa Abbe Ronsten.
– Lite tokig i Säter är jag, avslutade han.
Därefter var det dags för ett stiligt fyrverkeri. Det slutade med att orden Säters sjukhus 100 år lyste i vinterkvällen.
Jubileumsmiddag följde på Skönviks restaurang.
Sylvia Kjellberg