Kommunal begär förhandling med Säters kommun, som facket hävdar har brutit mot kollektivavtalet och MBL, medbestämmandelagen.
Kommunen har enligt facket dragit ned på personal utan att förhandla.
Det handlar om tre olika fall där Kommunal kräver ekonomiskt skadestånd för brott mot kollektivavtalet och MBL.
Facket har vid genomgång av ett underlag inför förhandling om arbetstidsmodell och verkningsgrad inom hemtjänsten funnit att kommunen genomfört en omorganisation inom städpatrullen. Kommunen har dragit ned på personal utan att förhandla, skriver facket i sin framställan.
Kommunal finner vidare att det görs anställningar inom hemtjänsten som inte är tillåtna enligt kollektivavtalet.
I det tredje ärendet handlar det om brott mot MBL. Kommunen anställde en person inom hemtjänsten utan att förhandla. Det gjordes sedan den som först erbjudits jobbet, och där förhandlingen var klar, tackat nej.