Plötsligt dök två personer upp i Smedjebacken utklädda till brandmän. De visade något slags bricka och bad få göra brandbesiktning. En hyresgäst blev misstänksam på besökarna och ringde till polisen.
– En av våra anställda fick också besök, men släppte inte in dem, säger Cia Frener på Bärkehus.
Lars Andersson, kommunens räddningschef, har efter att ha fått uppgifterna från Bärkehus ansett det är bäst att varna.
– Vi har inga sådana här aktiviteter för oss nu, säger han.
Det är definitivt ingen från oss som är ute på brandkontroller.
Andersson menar att man ska vara försiktig och drar sig till minnes att det varit liknande påhälsningar för några år sedan i Borlänge.Den här gången knackade ”brandmännen” på i Granholmen i Smedjebacken. Besökarna kom mellan 18-tiden och 19.00 och ville göra ”brandbesiktning”.
Det var två personer som var utklädda till brandmän enligt den boende, som kontaktade Bärkehus för att berätta om besöket.
– En av våra anställda bor i en trappuppgång i området, men hon öppnade inte, säger Ferner.Naturligtvis är det viktigt med brandsäkerhet så här års menar Lars Andersson.
– Speciellt inför jul när man har ljus tända. Men brandskyddskontroll ska vara gratis, säger Andersson.
Gör vi brandskyddskontroll så går vi ut och informerar om det innan.
Utan vidare dyker inte räddningstjänsten upp om det inte är akut fara för liv och lem.
CHRISTSTER NYMAN