Mikael Eklund: ”Det kändes bara bra”

Publicerad: 2011-06-09 05:50

– Det var inga konstigheter, det kändes bara bra.
Det säger Brages Mikael Eklund efter gårdagens matchcomeback med U21-laget.

Det blev visserligen förlust med 1–5 borta mot Gefle, men för Eklunds del var inte resultatet det viktigaste den här gången.
– Klart det var riktigt tråkigt att förlora, men jag fick dom svar jag ville ha vad det gäller mitt knä och det känns väldigt skönt, säger Eklund som alltså gjorde första matchen efter den 14 månader långa skadeperioden.
– Man var ju lite ringrostig, men jag kände inte av skadan och kunde röra mig fritt så det var precis det jag hoppats på.

Hur mycket speltid blev det?
– Jag spelade första halvlek precis som vi hade kommit överens om innan. För min egen del kunde jag gärna ha fortsatt, men det känns ändå bra att vi följer den plan vi har satt upp.
Men på tisdag spelar U21-laget hemma mot Brommapojkarna, så Eklund får helt enkelt se fram emot det i stället.
– Absolut, det gör jag redan nu.

ELIN BROMAN






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Redovisa kostnaderna!

Publicerad: 2012-05-25 12:05

Ledare Svenska folket har blivit negativt inställt till det svenska krigsäventyret i Afghanistan.

En majoritet eller 53 procent är emot kriget.

LO en organisation som andra

Publicerad: 2012-05-25 05:50

Ledare I dag börjar Landsorganisationens kongress.

Ordföranden för LO sedan tolv år, Wanja Lundby-Wedin, avgår. Hon efterträds av Karl-Petter Thorwaldsson, som är valberedningens förslag.


3 kommentarer.

Maskrospartiets bästa tid

Publicerad: 2012-05-24 05:50

Ledare I helgen samlas Miljöpartiet till sin årliga kongress i maskrosornas blomningstid.

Kongresserna brukar vara brokiga tillställningar. På ett sätt är det charmigt.


15 kommentarer.
Annons

Annons Annons
Annons Annons

 

Annons

 

Annons