Gustafs landslagsmeriterade jättetalang Lina Hurtig, 16, är stekhet bland de allsvenska storklubbarna.
I början av december avslöjade DD-sporten att hon träffat mästarinnorna LdB Malmö, som tränas av Peter Moberg. Och nu har hon varit på ett tvådagarsbesök hos serietrean Umeå.
– Det syntes direkt på träningen att hon har bra kvaliteter. Hon är bollskicklig och har ett starkt självförtroende.
– Lina kommer att få ett kontraktsförslag. Om vi tar hit henne så här så vill vi ha henne i klubben. Vi vore korkade om vi inte försökte värva henne, säger Umeå IK:s sportchef Niklas Westman till Västerbottens Folkblad.
Efter nyår ska Lina Hurtig träna med Malmö. Sedan ska hon bestämma sig. En fortsättning i Gustafs i division 1 är inte utesluten.
Förra året spelade Lina i division 5 med Avesta AIK. Det kan bli en rekordsnabb resa till allsvenskan.