INSTÄLLT. Systrarna Jenny och Susanna Kallur är inte återställda efter sina skador och därför blir det ingen inomhussäsong för någon av dem.FOTO: BONS NISSE ANDERSSON

INSTÄLLT. Systrarna Jenny och Susanna Kallur är inte återställda efter sina skador och därför blir det ingen inomhussäsong för någon av dem.FOTO: BONS NISSE ANDERSSON

Inomhussäsongen är inställd

Publicerad: 2010-01-19 08:00

Susanna och Jenny Kallur avstår inomhussäsongen.
- De kan inte springa maximalt, och de känner fortfarande lite smärta när de springer, säger tränaren Torbjörn Eriksson till DD-sporten.

I går eftermiddag kom Jenny och Susanna Kallur samt tränaren Torbjörn Eriksson hem från sitt träningsläger i Sydafrika:
- Det har varit ett positivt läger. Vi har kunnat köra hårdare än tidigare, och vi har kunnat göra ett häckpass per vecka och ett accelerationspass i veckan, säger Torbjörn Eriksson.
Men trots att adepterna hela tiden blir bättre i sina skenben (som de opererade stressfrakturer i hösten 2008), är nu beslutet taget.
Det blir inget tävlande inomhus i vinter:
- Vi ville avvakta det här lägret innan vi tog beslutet. Det har inte varit aktuellt att springa mästerskapstävlingar, men vi har ända tränat för att kunna tävla inomhus. Men de kan ännu inte springa med spikskor. De har fortfarande lite smärta när de springer, och de känner lite smärta efter träningen, men de blir snabbare bättre nu än tidigare, säger Eriksson.

Sanna motiverar sitt beslut på sin hemsida:
”De senaste 4-6 veckorna har varit jättebra för mig. Mycket av smärtan i smalbenet har släppt, men det är fortfarande lite kvar. Jag har i varje fall kunnat stegra träningen så pass att jag kan springa häck en gång i veckan! Snacka om härlig känsla första gången det funkade! Jag maxar inte än, men jag springer över sex häckar i hyfsad fart. Spikskorna får vänta lite, jag känner att kroppen och framförallt benet måste vänja sig vid högre belastning ett tag innan det kan bli aktuellt.
Med andra ord så kommer jag inte att göra några tävlingar under inomhussäsongen utan jag kommer att använda den tiden till att förbereda mig inför sommaren. Självklart tråkigt att missa innesäsongen, men med tanke på hur långdragen den här skadan har varit är jag så glad för att jag äntligen kan börja träna häck på riktigt”.

Vad är chanserna till att det blir tävlingssäsong utomhus?
- Det finns ju inga svar på det. Men med tanke på att de blir bättre och bättre hela tiden, så bedömer jag de chanserna som väldigt stora, säger Eriksson.
Nu väntar en lugn vecka innan det är dags för grundträningsperiod. Och huvuddelen av vårens träningar kommer att genomföras på hemmaplan, enda planerade lägret är ett tvåveckorsläger i Portugal med landslaget där avresan är 24 april.
Sommarens utomhusmästerskap är EM som avgörs i Barcelona i slutet av juli.

MÅRTEN LÅNG
023-475 28
marten.lang@daladem.se






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Redovisa kostnaderna!

Publicerad: 2012-05-25 12:05

Ledare Svenska folket har blivit negativt inställt till det svenska krigsäventyret i Afghanistan.

En majoritet eller 53 procent är emot kriget.

LO en organisation som andra

Publicerad: 2012-05-25 05:50

Ledare I dag börjar Landsorganisationens kongress.

Ordföranden för LO sedan tolv år, Wanja Lundby-Wedin, avgår. Hon efterträds av Karl-Petter Thorwaldsson, som är valberedningens förslag.


3 kommentarer.

Maskrospartiets bästa tid

Publicerad: 2012-05-24 05:50

Ledare I helgen samlas Miljöpartiet till sin årliga kongress i maskrosornas blomningstid.

Kongresserna brukar vara brokiga tillställningar. På ett sätt är det charmigt.


15 kommentarer.
Annons

Annons Annons
Annons Annons

 

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Med PRO på mobilkurs

Med PRO på mobilkurs

Publicerad: 2012-02-02 05:50

Borlänge PRO i Domnarvet har en mängd olika cirklar.

En av alla är mobilkurs. Berit Berglund smygfotograferar med sin mobil. Margareta Wass skickar mängder med sms till sin son.

Annons

 

Annons