Älven Runt, 4,6 km,
Herrar: 1) Zsolt Lenkei, Mora, 13,56, 2) Clas Jansson, Kvarnsveden, 14,26, 3) Daniel Olsson, Falun Borlänge Skidklubb, 15,16, 4) Börje Holst, SSAB, 15,45, 5) Mattias Westman, Grycksbo, 16,03.
Damer: 1) Eva Jurenikova, Domnarvet, 16,41, 2) Emma Eriksson, Falun Borlänge Skidklubb, 18,20, 3) Elin Johansson, Borlänge, 18,57, 4) Therese Hansson, Falun, 19,30, 5) Maja Jansson, Kvarnsveden, 19,39.
Borlänge Löparklubb fortsätter att dra löpare till sin tävling Älven Runt, den här gången kom 140 till start och det är bara fyra färre än från rekordet i maj.
Snabbast den här gången var två orienterare, Zsolt Lenkei, Mora och Eva Jurenikova, Domnarvet.
– Det var jobbigare än jag trodde, säger Lenkei.
För både Lenkei och Jurenikova var det första gången de vann under Älven Runts 11-åriga historia.
Lenkei var dessutom mycket nära Festus Nzimbis rekord från 2003.
Den 23-årige ungraren som varit i Sverige och Mora i fem år sprang i mål på tiden 13,56 minuter, det är nio sekunder sämre än Nzimbis rekordnotering.
– På slutet var jag riktigt trött, men ungefär efter halva loppet kunde jag nog ha sprungit lite fortare. Framför allt om jag vetat hur jag låg till, så hade jag nog haft chansen på rekordet. Nästa gång då slår jag det, säger Lenkei segervisst.
Zsolt Lenkei tog kommandot redan från start och ingen orkade hänga på i hans tempo. I mål var han halvminuten före tvåan Clas Jansson, Kvarn-sveden.
Nära att bryta
Någon rekordnotering blev det inte i damklassen heller, Eva Jurenikova, var visserligen överlägsen i mål på tiden 16,41 och med en marginal på 1,40 minuter till tvåan Emma Eriksson, Falun Borlänge Skidklubb. Men Catharina Asphs rekord från 2004 på 15,22 står sig fortfarande.
– Det gick inget vidare, jag fick kramp i baksidan på låret och kunde inte sträcka ut för fullt. Ett tag funderade jag på att bryta. Men det var ändå kul att kunna vinna, säger Jurenikova, som är påläst och känner varenda meter av banan.
– Jag bor alldeles i närheten och det är här nere vid älven jag tar min morgonjoggingrunda.
HÅKAN ERIKSSON