Efter lördagens säsongspremiär hemma mot Malmö rullade Mora i går vidare till Tingsryd för att ladda inför kvällen möte.
– Det blir en minst lika svår uppgift som i lördags, säger MIK-tränaren Harald Lückner.
Och i lördags blev det som bekant en 3–4-förlust hemma mot favorittippade Malmö. Detta samtidigt som kvällens motståndare Tingsryd suddenförlorade borta mot Sundsvall.
– Klart det känns tråkigt att vi inte fick med oss några poäng, speciellt eftersom vi var bättre än dom i 50 minuter. Men vi får ändå vara nöjda med själva spelet, det hade varit värre om vi hade varit totalt utspelade, menar Lückner.
Mora kommer till spel utan tre viktiga pjäser. Utöver Dion Knelsen, som fick en hjärnskakning efter en otäck tackling i lördagens match, saknas även backen Tom Nilsson och forwardskämpen Henrik Olsén.
– Tom fick en smäll på axeln i förra matchen och kommer vila åtminstone en match. Olsén brakade in i sargen på träningen och står även han över den här matchen.
Hur är det med Knelsen?
– Jo, det är granska bra. Han är nog snart tillbaka.
Vad tror du om kvällens matchbild?
– Det blir säkert en lite annorlunda matchbild än mot Malmö, men det gäller för oss att inte bli påverkade av det. Vi ska spela vårat eget spel och sen får vi inte stirra oss blinda på vad motståndarna gör. Det gäller att vara på tå hela tiden i den här serien, det blir knalltufft hela vägen.
ELIN BROMAN