Mora tvingades vända hem från Arena Oskarshamn utan poäng sedan hemmalaget avgjort i tom kasse till 4–2.
Men i kväll är det chans till snabb revansch när Mora tar emot förra säsongens elitserielag Södertälje i FM Mattsson Arena.
– Inspirerande och kul och en ny utmaning, säger Moras assisterande tränare Lars Ivarsson.
– Som i alla matcher i den här serien måste vi ta fram det bästa för att vinna. Och killarna är verkligen revanschsugna efter matchen i Oskarshamn. Men även om vi förlorade senast tycker jag vi kan ta med oss en hel del bra saker.
– Det som inte stämde var spelet runt motståndarkassen, som är en viktig detalj i vårt spel, att skapa oreda och trafik. Vi var där men ändå inte, målvakten fick se det lilla extra för att ta våra skott. Och det måste vi ändra på och bli mer intensiva, fortsätter Ivarsson.
Små detaljer alltså som skilde lagen åt i Oskarshamn och det kommer säkert att bli det också i kvällens match. Södertälje kommer från en 3–1-seger senast mot örebro och är stärkta inför mötet med Mora.
– Vi genomförde ett gediget lagarbete mot Örebro med mycket energi. Vi försvarade oss riktigt bra och släppte inte till många målchanser. Och jag tycker att många av dom unga spelarna gjorde sin bästa match för säsongen, säger Södertäljes tränare Johan Strömwall till lagets hemsida.
– Mora blir en mycket svår uppgift. Mora är hemmastarka och det kommer nog bli en hel del spel i egen zon. Dom kommer spela med en hård forechecking och för oss blir det viktigt att vi försvarar oss bra. Vi kommer försöka spela vårt spel och sätta press på dom i alla lägen, men vi måste utgå från ett bra försvarsspel, fortsätter Strömwall.
Nyckeln till Moraseger i kväll, enligt Lasse Ivarsson, blir powerplay och boxplay-spelet. Lite för många onödiga utvisningar i Oskarshamn som måste minimeras i kväll.
– Södertälje har så här långt spelat väldigt bra i powerplay och då håller det inte om vi drar på oss onödiga utvisningar.
I Mora saknas fortfarande backen Patrik Andersson, däremot är Henrik Olsén tillbka i truppen.
Södertälje ställer förmodligen upp utan Emil Billberg, Robert Sabolic, Mikko Kalteva och Viktor Lööv.
HÅKAN ERIKSSON