Ryckte direkt
Tingsryd-Mora 1-6 (1-4, 0-2, 0-0)
1-6 23.39 Jens Jakobs
1-5 21.06 Alexander Hilmersson
1-4 13.02 Henrik Olsén
1-3 12.07 Jens Jakobs
1-2 11.36 David Laudius
0-2 4.52 Jonathan Johansson
0-1 2.46 Kalle Ekelund
Mora fick en perfekt start i lördagskvällens match borta mot Tingsryd. Med spel fem mot fyra i fem minuter så kunde man snabbt ta en tvåmålsledning.
Det blev till slut en komfortabel seger med 6–1.
– Vi stänger matchen tidigt och har kontroll över hela banan, säger Moras assisterande tränare Lars Ivarsson.
Smålänningarnas Sean McMonagle satte sitt Tingsryd på hal is genom att sätta en vass armbåge i ansiktet på en fri Daniel Viksten redan efter 35 sekunders spel.
Det innebar fem minuter plus matchstraff för McMonagle.
Mora utnyttjade de fem minuternas numerära överläge på ett bra sätt med mål av Kalle Ekelund och Jonathan Johansson.
Efter reducering av hemmalaget i mitten av första perioden så följde Mora upp starkt med ytterligare två mål mer eller mindre på direkten av Jens Jakobs och Henrik Olsén.
– Man kan säga att matchen var klar efter första perioden. Det här var en kväll när det var skönt att stå i båset, sammanfattar Lars Ivarsson.
Eftersom Mora gjorde två mål tidigt i andra så blev resten av matchen något av en transportsträcka.
– Finns mycket positivt att säga. Vi hade bra utdelning, fina mål och var starka i mittzon. Det är beröm till hela laget, menar Ivarsson
Slutperioden bjöd inte på några mål men det hände en del annat på isen. Jonathan Johansson och Tingsryds Christoffer From-Björk rök samman och åkte båda på matchstraff.
Det här var första gången i vinter som Mora klarat att vinna tre matcher på raken. Och nu är givetvis siktet inställt på en fjärde också. Lagets form ser onekligen god ut inför tisdagens drabbning hemma mot Leksand.
Den långa resan hem från Småland går förstås lättare med tre nya poäng i bagaget.
– Visst är det så. Nu kan vi njuta och resa avslappnat, säger Lars Ivarsson.
En som imponerade extra på Lars under lördagskvällen var Kalle Ekelund som visade vägen med första målet och spelade starkt hela matchen.
– Extra plus också till Daniel Hansen i målet. Men det var förstås helheten som var det viktigaste, menar Lars.
Man kan konstatera att Mora producerar mycket mål. Bara serieledande Örebro har gjort fler så här långt.
Johan Trygg