Efter matcherna mot Örebro och Mora var det på ett sätt upp till bevis för nya tränarduon Andreas Appelgren och Tommy Salo under gårdagens möte med bottenlaget Borås.
Leksand har ju spelat bra mot bra lag men sämre mot sämre lag stora delar av säsongen, och gårdagens match var den nya tränarduons första mot ett av de tabellmässigt sämre lagen.
Men det blev förlust igen.
– Jag har inget svar på varför just nu, säger huvudtränaren Appelgren.
– Tyvärr har vi ju varit i den här sitsen förut. Vi kommer från bra matcher och sen gör vi riktigt djupdykningar. Vad det beror på vet jag inte, det är något vi måste analysera, fortsätter Appelgren som menar att förlusten i den här matchen till stor del grundades i den första perioden.
– Första perioden är oacceptabelt dålig, vi får inte uppträda så inför vår hemmapublik.
Leksand reste sig ändå något i den andra perioden, men kom alltså aldrig ifatt den krigande tabelljumbon.
– Jag tycker spelarna försöker i andra och tredje men vi kommer inte åt dom. Borås får oss precis dit dom vill och dom vinner rättvist, summerar Appelgren, och Boråstränaren Per Ljusteräng kan inte annat än hålla med:
– Vi ställer upp med vår reservmålis och spelar på fyra backar nästan hela matchen. I sista perioden styrde vi ut dom klockrent och jag tycker vi vann rättvist.
Elin Broman