Lindroth straffhjälte
Falun–Hedemora 3–2 (efter straffar) (1–1, 1–1, 0–0, 0–0, 1–0)
Första perioden: 0–1 (8.54) Jesper Andersson (Jonas Kapla, Robert Carlsson) spel fem mot fyra, 1–1 (11.38) Stefan Wennerström (Tommy Enroth, Mathias Eklund) spel fem mot fyra
Andra perioden: 2–1 (1.28) Victor Holmlund (Timy Vikström, Mathias Eklund), 2–2 (11.52) Petter Mattsson (Robert Carlsson, Ola Nordin) spel fem mot fyra
Straffar: 1–0 Jonatan Lindroth
Skott: 45–26 (6–11, 22–8, 15–3, 1–4, 1–0.
Utvisningar: Falu IF 7x2 min. Hedemora SK 6x2
Domare: Tobias Suomela, Örebro
Publik: 727
Med två offensiva lag på banan gavs målvakterna chansen att glänsa. Och det gjorde de. Hedemoras Mikael Gråbo utsågs till sitt lags bäste spelare. Men matchhjälte, det blev Faluns Henrik Stadjer genom att ta Hedemoras samtliga tre straffar efter att matchen annars slutat 2-2.
– Det kändes som om jag var med på dem hela vägen, noterar den glade målvakten Stadjer.
Under hösten hade Falu IF inte besegrat sina södra grannar, och inledningsvis såg det ut att kunna gå åt samma håll även denna gång. Lite hjälp i den första perioden fick bortalaget av spel i powerplay, och det var också under ett sådant som Jesper Andersson vid en kalabalik framför målet kunde lirka in ettan i nionde minuten.
Tre minuter senare fick Stefan Wennerström åtminstone halva målet fritt för att kvittera, ett resultat som Falun vid den tidpunkten kunde vara glada för.
– Men vi kom igång sedan. I andra och tredje tyckte jag vi ägde hela matchen. Vi tycker vi borde ha avgjort matchen tidigare, menar Henrik Stadjer och tycker att en hel backuppsättning betydde väldigt mycket för stabiliteten.
I den andra perioden fick Falun tidigt numerärt överläge och i samband med detta gled initiativet över allt mer i hemmafavör. Ledningen kom också redan i andra minuten efter två vågor av klapp-klapp spel signerat Mathias Eklund och med Victor Holmlund som avslutare
Nu var det Hedemora som lika oförtjänt kvitterade genom Petter Mattsson
Den tredje perioden blev mållös i en emellanåt grinig match.
– Det var tufft idag, fysiskt kanske lite i överkant. Vi stod ändå upp väldigt bra och fick 2–2 borta. Det märks att vi är i Allettan nu, det är ett snäpp till, tycker Hedemoras tränare Magnus Moberg som gärna plussar lite extra för Robin Holm i sitt lag.
Så var det det här med hjälteepitetet. Matchen gick till straffslagning och då blev Henrik Stadjer helt omutlig, medan hemmalaget satte sin första straff. I en ovanligt folklig och festlig match räckte det för en välförtjänt seger.
– Det är en öppen serie, vi kan slå alla lag, avslutar Stadjer.
Jöran Lindblom