Leksand har 10–2 på Almtuna efter två tidigare möten den här säsongen, men räkna med en tuffare batalj i morgondagens match i Gränbyhallen.
– När vi vann med 4–2 hemma var det riktigt jämnt och vi räknar med att det blir hårt den här gången också, säger Leksands assisterande tränare Tommy Salo.
Almtuna har sedan senaste mötet med Leksand haft en del omsättning i truppen. Trion Patric Gozzi, Andreas Dahlström och William Wallén har tvingats lämna klubben.
I stället har Almtuna gjort klart med förre Moraspelaren Mikael Simons och hemvändarna Joachim Gellerstedt och Jimmie Kraft, som senast spelat i Slovakien med HK SKP Poprad.
– Vi får in två spelare med enormt Almtunahjärta som vi kommer ha stor användning för både framåt och bakåt, säger sportchefen Martin Öhrstedt till Almtunas hemsida.
– De ligger ju lite prekärt till i botten och var väl tvungna att se om sitt hus. Men det är inte säkert att de här spelarbytena blir bra för det. Och vi tittar inte på vad våra motståndare gör för förändringar, utan koncentrerar oss på att få vårt spel att fungera, säger Tommy Salo.
Leksand har den senaste tiden haft mer poängutdelning på bortaspelet än hemma i Tegera Arena och nu är det som sagt bortamatch igen.
– Jag tycker vi spelat minst lika bra hemma, men fått lite mer poäng på bortamatcherna. Men nu hoppas jag att vi kan rada upp några segrar på raken och ta oss över kvalseriestrecket.
Inför matchen mot Almtuna ser skadeläget ut som tidigare, det vill säga Enström, Prestberg, Raffl och JVM-spelande Filip Forsberg är fortfarande inte tillgängliga.
– Jag hade trott att Michael Raffl skulle kunna spela den här matchen, men vi får avvakta med honom till nästa vecka. Just nu är väl Filip Forsberg närmast spel, förhoppningsvis blir han med mot Bofors på onsdag. Men vi får känna på honom och se i vilket skick han är när han kommer hem från JVM, det är möjligt han behöver vila efter tidsomställning och allt matchande.
Håkan Eriksson