Leksandsbacken Mattias Timander känner av en lårmuskel och vilar i kvällens match mot Sundsvall. Foto: Jörgen Hjerpe

Leksandsbacken Mattias Timander känner av en lårmuskel och vilar i kvällens match mot Sundsvall. Foto: Jörgen Hjerpe

Timander missar mötet med Sundsvall

Publicerad: 2012-01-21 05:50

Leksand har revansch i tankarna inför eftermiddagens möte med Sundsvall i Tegera Arena.
Förra mötet lagen emellan vann Sundsvall hemma i Gärdehov med 4–2.
– Det är inga problem att tända till i den här matchen, vi får också bra hjälp av våra supportrar, säger Leksands tränare Andreas Appelgren.

Leksand har fem raka segrar och vill naturligtvis förlänga den sviten, men mötet i Tegera i oktober blev en målsnål tillställning som Leksand, med viss möda, lyckades vinna med 1–0.
– Vi har haft lite problem tidigare mot lag som bara satsar på att freda sitt eget mål och gå på kontringar, så det här blir ett bra test för oss. Får man inte hål tidigt på ett sånt lag så växer de ju längre matchen lider och det gäller att ha disciplin från början och inte släppa in något tidigt baklängesmål. Men framför allt ha tålamod, säger Appelgren.
– Trots att Sundsvall ligger i botten av tabellen och vi möter dom på hemmaplan, så får vi inte underskatta en sådan motståndare. Sundsvall har visat flera gånger den här säsongen att de kan vinna mot topplagen i serien.

Segervapnet blir som tidigare matcher att ha fart och rörelse i spelet.
– Ja, men också att jobba hårt på andrapuckarna och hålla ihop laget och vänta på rätt lägen.
Leksand har nästan haft för vana att sakna en kvintett av spelare inför varje match, så också den här gången. Sedan tidigare är Pelle Prestberg och Tommy Enström borta för höftskada respektive hjärnskakning. Fredrik Händemark är käkskadad och Michael Raffl slog upp sin tidigare magmuskelskada senast mot Rögle.
Lägg därtill Mattias Timander som från och till känt av en lårmuskel och vilar i den här matchen. Det kommer ju som bekant viktigare matcher framöver.
– Det ser inget bra ut för Raffl och han är bedrövad över att han blir borta en tid. Förhoppningsvis är han tillbaka efter landslagsuppehållet i mitten av februari.

Håkan Eriksson






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Redovisa kostnaderna!

Publicerad: 2012-05-25 12:05

Ledare Svenska folket har blivit negativt inställt till det svenska krigsäventyret i Afghanistan.

En majoritet eller 53 procent är emot kriget.


1 kommentar.

LO en organisation som andra

Publicerad: 2012-05-25 05:50

Ledare I dag börjar Landsorganisationens kongress.

Ordföranden för LO sedan tolv år, Wanja Lundby-Wedin, avgår. Hon efterträds av Karl-Petter Thorwaldsson, som är valberedningens förslag.


3 kommentarer.

Maskrospartiets bästa tid

Publicerad: 2012-05-24 05:50

Ledare I helgen samlas Miljöpartiet till sin årliga kongress i maskrosornas blomningstid.

Kongresserna brukar vara brokiga tillställningar. På ett sätt är det charmigt.


15 kommentarer.
Annons

Annons Annons
Annons Annons

 

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Med PRO på mobilkurs

Med PRO på mobilkurs

Publicerad: 2012-02-02 05:50

Borlänge PRO i Domnarvet har en mängd olika cirklar.

En av alla är mobilkurs. Berit Berglund smygfotograferar med sin mobil. Margareta Wass skickar mängder med sms till sin son.

Annons

 

Annons