Mora lånar från Färjestad och Djurgården

Publicerad: 2012-01-30 18:08

Mora har en tid letat efter en center innan transferfönstret stänger i natt.
Valet föll på 18-årige Linus Fröberg från Färjestad, som lånas in resten av säsongen.
– Vi vill ha hungriga spelare i Mora IK, säger klubbdirektören Peter Hermodsson.

– Vi vill inte ha gamla spelare som åker runt i olika klubbar för dyra pengar. Visst fanns det andra alternativ, men de kostar alldeles för mycket och vi tycker att Fröberg är en spännande spelare som kommer att passa in i vår trupp.
– Och när chansen dök upp att vi fick låna Linus Fröberg, så är vi naturligtvis tacksamma för den möjligheten, fortsätter Hermodsson.
Linus kommer närmast från spel med Färjestad i Elitserien där han spelat åtta matcher den här säsongen. Moderklubb är värmländska Nor IK, sin juniorfostran har han i Brynäs IF där han bland annat förra säsongen blev svensk mästare med J18-laget. Linus har även en mängd pojk- och juniorlandskamper i bagaget och är 182 cm lång och väger 80 kg.
Linus Fröberg ansluter till Mora på dagens träning.
På måndagen blev det också klart att Mora byter målvakt med Djurgårdens IF.
Den nyligen värvade Tyler Plante byts mot DIF:s andremålvakt Tim Sandberg, 21, som bara stått i en elitseriematch den här säsongen och fått stå i skuggan av Gustaf Wesslau.
Eftersom Sandberg saknar matchträning fruktar Djurgården att en skada på Wesslau ska sänka laget i bottenstriden. Med Tyler Plante i laget känner sig klubben bättre rustad på målvaktssidan.
– När vi värvade Tyler var det som förstemålvakt, men efter det har Daniel Hansen övertygat mer och mer. Och man kan inte ta bort honom bara för att Plante ska få speltid, säger Peter Hermodsson.
– Plante vill ju ut i
Europa och visa upp sig och inte sitta på bänken i Mora och när Djurgården hörde av sig och var intresserade av Tyler, så löste det sig perfekt för alla parter. Plante är alldeles för dyr för att sitta på bänken i Mora. Nu får Tim Sandberg komma hit i stället och konkurrera på samma villkor som Daniel Hansen.
Håkan Eriksson






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Redovisa kostnaderna!

Publicerad: 2012-05-25 12:05

Ledare Svenska folket har blivit negativt inställt till det svenska krigsäventyret i Afghanistan.

En majoritet eller 53 procent är emot kriget.


1 kommentar.

LO en organisation som andra

Publicerad: 2012-05-25 05:50

Ledare I dag börjar Landsorganisationens kongress.

Ordföranden för LO sedan tolv år, Wanja Lundby-Wedin, avgår. Hon efterträds av Karl-Petter Thorwaldsson, som är valberedningens förslag.


3 kommentarer.

Maskrospartiets bästa tid

Publicerad: 2012-05-24 05:50

Ledare I helgen samlas Miljöpartiet till sin årliga kongress i maskrosornas blomningstid.

Kongresserna brukar vara brokiga tillställningar. På ett sätt är det charmigt.


15 kommentarer.
Annons

Annons Annons
Annons Annons

 

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Med PRO på mobilkurs

Med PRO på mobilkurs

Publicerad: 2012-02-02 05:50

Borlänge PRO i Domnarvet har en mängd olika cirklar.

En av alla är mobilkurs. Berit Berglund smygfotograferar med sin mobil. Margareta Wass skickar mängder med sms till sin son.

Annons

 

Annons