Leksand är allsvenskans bästa bortalag.
Då passar det väl bra att möta ett av seriens sämsta hemmalag – Tingsryd.
– Tingsryd är ett duktigt lag som borde ligga högre i tabellen, säger Leksandstränaren Andreas Appelgren.
Streckkampen går vidare. Leksand kopplade grepp om tredjeplatsen genom storsegern mot Västerås i onsdags.
– Vi åker förstås till Tingsryd med bra humör, men det här blir en annorlunda match. Men vi ska givetvis försöka sätta vår prägel på den, säger Appelgren.
Leksand har på 22 bortamatcher tagit 39 poäng, en mer än Örebro som ligger tvåa i borta-tabellen. Tingsryds hemmastatistik är inte lysande. Tabelltolvan har tagit 29 poäng på hemmais.
– Tingsryd kommer att vara heltaggat. Som dom ser det, behöver dom ytterligare några poäng för att vara helt klara för all-svenskan nästa säsong, säger Appelgren.
– Men vi ska komma ut och sätta press på dom, och kriga hårt.
Leksand tränar i dag på förmiddagen och efter det bestäms laget, och om det blir Erik Hanses eller Jens Holmström som vaktar målet. Klart är dock att Johan Svedberg och Lucas Sandström är tillbaka i truppen. Däremot saknas Pelle Prestberg, Tommy Enström (sjuk), Fredrik Händemark (käkskadad) och Erik de la Rose som ska spela med juniorerna.
– Prestberg är hemma och tränar, säger Appelgren.
Värt att notera från tidigare möten den här säsongen är att i alla tre matcherna så har något av lagen hållit nollan; Leksand–Tingsryd 1–0, Tingsryd–Leksand 0–5 och Leksand–Tingsryd 0–1.
Jörgen Hjerpe
jorgen.hjerpe@daladem.se