Leksand–Malmö 6–0 (2–0, 3–0, 1–0)
Första perioden: 1–0 (3.16) Gabriel Karlsson (Jens Bergenström) spel fem mot fyra, 2–0 (15.05) Martin Janolhs (Jacob Blomqvist).
Andra perioden: 3–0 (7.18) Martin Janolhs (Michael Raffl, Jacob Blomqvist), 4–0 (8.09) Mark Hurtubise (Mads Bödker, Jens Bergenström), 5–0 (8.14) Michael Raffl (Jacob Blomqvist).
Tredje perioden: 6–0 (4.29) Lucas Sandström (Tobias Forsberg).
Skott: 39–28 (12–9, 17–13, 10–6).
Utvisningar, Leksand: Gabriel Karlsson 2, Mattias Timander 2, Johan Svedberg 2+2, Jacob Blomqvist 2. Malmö: Tim Heed 2, Marcus Högström 2, Morten Green 2, Robert Carlsson 2.
Domare: Christoffer Karlsson, Vadstena.
Publik: 4 248.
Leksand: Erik Hanses (Jens Holmström) – Alen Bibic, Mattias Timander, Jens Bergenström, Johan Ryno, Mark Hurtubise – Johan Svedberg, Patrik Hersley, Michael Raffl, Jacob Blomqvist, Martin Janolhs – Joonas Rönnberg, Mads Bödker, Jon Knuts, Gabriel Karlsson, Tobias Forsberg – Patrik Norén, Jacob de la Rose, Filip Forsberg, Lucas Sandström – Pelle Prestberg.
Leksand svarade för en mycket gedigen insats när de slog tillbaka miljonbygget Malmö med tennissiffrorna 6–0.
Tre mål på 56 sekunder i mitten av andra perioden blev matchavgörande.
– Det kändes avgjort vid 5–0, men jag tycker vi fortsatte att spela bra hockey matchen ut, säger Leksands assisterande tränare Tommy Salo.
– Vi sa före matchen att vi skulle komma ut och gasa direkt och det tycker jag vi gjorde och hade ett friläge redan efter sju sekunder. Jag tycker vi gjorde en bra match rakt igenom.
Leksand fick en smakstart med ett tidigt ledningsmål, redan efter drygt tre minuter hittade Gabriel Karlsson rätt i ett powerplay. Åter igen ett pp-mål av Leksand som börjar närma sig 20 procents utdelning, från att ha varit klart under tio procent. Det här är inte minst viktigt inför en kommande kvalserie, för inte kan Leksand missa kvalserien på de sju matcher som återstår och tio poängs försprång till Västerås.
Låt vara att VIK har en match mindre spelad, men det ska närmast till ett ras om Leksand ska missa den här möjligheten. Just nu finns det inget som tyder på något sådant, Leksand spelar frejdigt och stabilt för närvarande oh man gör många mål. Hela 14 på de två senaste hemmamatcherna mot Västerås och Malmö.
Leksand fick ett viktigt 2–0-mål också med sig in i periodpaus, en puck som Malmömålvakten Pontus Sjögren såg ut att blockera men på något underligt vis tappade vidare till Martin Janolhs som tackade för bjudningen. Janolhs som såg till att göra två mål i den här matchen och fortsätter att övertyga, han utsågs också till bäste hemmaspelare den här kvällen. Inget fel i det beslutet.
Malmös ras kom efter spelade sju minuter av andra perioden då Leksand på knappa minuten gick från 2–0 till 5–0. Då surnade Malmöspelarna till och slagsmål utbröt utanför Leksands bås. Värst syndade förre Leksandsspelaren Jean-Luc Grand-Pierre som hoppade ur eget bås och började veva in i Leksands bås.
Det såg inte snyggt ut och hur tre domare missade den händelsen och matchstraffet är en gåta.
– Det var jag som kastade in honom, men det var mer för att skydda våra spelare. Så det får jag ta på mig, säger Malmös assisterande tränare Patrik Sylvegård.
Sylvegård som var riktigt besviken på sitt lag.
– Vi åkte upp dagen innan för att förbereda oss bra, men vi var totalt handlingsförlamade och jag är både förbannad och besviken. Många av våra spelare var inte redo för den här viktiga matchen och vi såg riktigt trötta ut med ett ordentligt energiläckage. Det var pinsamt att se, sammanfattar Sylvegård.
Tyvärr för Leksand så skadade sig backen Patrik Hersley och tvingades utgå i andra perioden.
– Han fick en puck på fingret och vi får avvakta och se hur pass allvarligt det är, säger Tommy Salo.
Håkan Eriksson