Krönika:
Det kan bli en rolig vår för Leksand

Publicerad: 2012-01-28 05:50

Det fjärde daladerbyt blev spelmässigt ingen toppmatch, men desto mer spännande och en match helt i publikens smak.

Jag tippade i fredagens DD att matchen skulle gå till straffar och att Mora skulle ta tvåpoängaren. Jag fick rätt till hälften, men tvåpoängaren hamnade i stället i Leksand. Välförtjänt får man väl lov att säga, det var Leksand som hade det mesta och bästa. Även om Mora hela tiden var farliga i sina kontringar och gjorde en helt okej bortamatch.

Mora har nu tio raka matcher där de tagit poäng i samtliga, däremot så tog den fina segersviten på åtta raka matcher slut.
Helt klart har Mora mått bra av tränarbytet och Lars Ivarsson har fått in både glädje och självförtroende i laget och jag är övertygad om att Mora till slut grejar en plats i förkvalserien. Men då måste de förmodligen slå formstarka Oskarshamn hemma på måndag, annars får de en tung resa fram till den 52:a omgången.
Leksands tvåpoängare var oerhört viktig i toppstriden där man hela tiden knaprar in försprånget på tabelltvåan BIK Karlskoga, just nu skiljer bara två poäng lagen emellan. Karlskogas formsvacka har jag väntat länge på, truppen innehåller inte de spelare så att man ska kunna vara med och slåss om en kvalseriebiljett. Men tränaren Sam Hallam har verkligen fått ihop det och lagets prestation fårvånar många hockeyexperter.

Men nu verkar verkligheten ha kommit ikapp värmlänningarna som bara tagit två poäng av 18 möjliga på slutet. Mitt tips är att BIK Karlskoga får nöja sig med en plats i förkvalserien och att Leksand och Västerås gör Örebro sällskap till kvalserien.
Det är inte bara segern över Mora som Leksands-supportrarna kan glädjas över, desto roligare då att powerplay-spelet börjar fungera. Mot Mora blev det två mål i den spelvarianten och laget börjar närma sig en anständig procentnivå i pp. Snart är Leksand uppe i 20 procent, från att ha legat klart under tio procent. Inte minst är det här viktigt inför eventuellt kvalseriespel.
Utan ett bra pp-spel är det omöjligt att nå framgång i ishockey.

Glädjande är det också för Leksand att Pelle Prestberg är tillbaka efter två månaders skadefrånvaro på grund av en krånglande höft. Nu ska man kanske inte ropa hej när det gäller Prestberg, det kan komma ett bakslag. Men hoppfullt ser det i alla fall ut.
Hoppfullt är det också för Michael Raffl, som förväntas komma tillbaka senast efter uppehållet i februari.
Det kan bli en riktigt rolig vårsäsong för Leksands IF.

Håkan Eriksson






När du kommenterar hos oss måste du följa våra villkor.

Redovisa kostnaderna!

Publicerad: 2012-05-25 12:05

Ledare Svenska folket har blivit negativt inställt till det svenska krigsäventyret i Afghanistan.

En majoritet eller 53 procent är emot kriget.


1 kommentar.

LO en organisation som andra

Publicerad: 2012-05-25 05:50

Ledare I dag börjar Landsorganisationens kongress.

Ordföranden för LO sedan tolv år, Wanja Lundby-Wedin, avgår. Hon efterträds av Karl-Petter Thorwaldsson, som är valberedningens förslag.


3 kommentarer.

Maskrospartiets bästa tid

Publicerad: 2012-05-24 05:50

Ledare I helgen samlas Miljöpartiet till sin årliga kongress i maskrosornas blomningstid.

Kongresserna brukar vara brokiga tillställningar. På ett sätt är det charmigt.


15 kommentarer.
Annons

Annons Annons
Annons Annons

 

Hagströmgitarrerna hemma  i Dalarna

Hagströmgitarrerna hemma i Dalarna

Publicerad: 2012-05-04 22:05

Falun Visst hade han separationsångest, Arne Johansson från Östersund.

Men på fredagen lämnades hans samling av Hagströmgitarrer över till Dalarnas museum.
– Det är tur att det tagit tre år så jag kunnat vänja mig, säger han.

Med PRO på mobilkurs

Med PRO på mobilkurs

Publicerad: 2012-02-02 05:50

Borlänge PRO i Domnarvet har en mängd olika cirklar.

En av alla är mobilkurs. Berit Berglund smygfotograferar med sin mobil. Margareta Wass skickar mängder med sms till sin son.

Annons

 

Annons