STCC:s VD Bob Huzell har svårt att förstå DTM-stjärnan Mattias Ekströms hårda kritik mot STCC.
– Ryktet om orättvisan är överdrivet, STCC är inget kommersiellt jippo, säger Huzell.
Den motorsportintresserade kan förmodligen historien vid det här laget. STCC, som varit svensk banracings elitklass i 15 år, får konkurrens nästa år av TTA-gruppen. Ett nytt mästerskap som enligt TTA ska sätta sportsligheten i förarsätet. Något TTA-gruppen anser att STCC inte gör idag.
Mattias Ekström gick till hård attack mot STCC och sade bland annat att serien idag handlar om marknadsföring och inte sport och att ingen i DTM tar STCC på allvar.
En skröna
Inte oväntat är Bob Huzell av en annan uppfattning. Han ger dock kritikerna rätt på en punkt.
– Vi borde ha tagit bort den omvända startordningen till den här säsongen. Men annars tycker jag att det är en skröna att STCC inte är sportsligt, säger han.
I dagens reglemente tillåter STCC framhjulsdrivna och bakhjulsdrivna bilar. Olika motorkoncept tillåts också, bland annat finns tre biogasbilar med turbomotorer i startfältet. Alla andra bilar har sugmotorer.
Men Huzell anser att STCC skapat en bra balans mellan koncepten.
– En del av charmen med standardvagnsracing är att bilar med olika egenskaper passar olika banor. Vår tekniske chef Johnny Haraldsson har lagt ner mycket arbete på att balansera mästerskapet och vi använder mycket vetenskap i det jobbet. Vårt reglemente är så bra som det kan bli med de tekniska skillnader som finns, säger Huzell.
De stora vinner
STCC:s VD anser att historien visar att det är de stora, resursstarka teamen som ändå tar hem spelet till slut
– Historiskt är det Volvo, BMW och Audi som är bäst, det är de stora teamen som gör det bästa jobbet. Just nu leder biogasteamet mästerskapet men det är också en konsekvens av Richard Göranssons skada och att Volvo gjort bort sig. Flash Engineering kan också mycket bättre än vad teamet presterat i år. Göransson visade senast på Karlskoga att BMW kan slå biogasbilarna på deras bästa bana, säger han.
Huzell säger att han ser fördelar med ett enhetligt reglemente av DTM-modell men han anser samtidigt att det ger tråkigare race. Och han har svårt att se att det överhuvudtaget går att jämföra DTM och STCC.
– Vi har ett starkt, nationellt mästerskap som kör i Skandinavien men vi kan inte jämföra oss med DTM. Vi har inga bilfabriker som pumpar miljontals kronor i serien, säger han.
Ingen plantskola
Ekström sade också i DD-intervjun att han har svårt att se att någon STCC-förare kommer att följa i hans fotspår, på grund av det han anser vara den inbyggda, sportsliga orättvisan i den svenska serien.
– Att Mattias kom till DTM är tack vare att han är en enormt talangfull förare och DTM är utan tvekan en fantastisk produkt men vi har ingen ambition att vara en plantskola åt DTM. Samtidigt skulle det vara otroligt kul om någon ytterligare STCC-förare kom dit, säger han.
Från 2014 ska STCC införa ett nytt reglemente (NGTC) men inte heller det förslaget föll TTA-gruppen i smaken. Även i det reglementet kommer olika drivning att tillåtas.
– Vi ville ha enbart bakhjulsdrift men det gick inte, av olika skäl, säger Bob Huzell.
LARS INGVAR ERIKSSON
Fotnot: TTA består i dagsläget av Avestateamet Brovallen Design, Flash Engineering, Volvo Polestar Racing och West Coast Racing.