Namn: Johanna Axelsson.
Ålder: 19 år.
Bor: Mora.
Familj: Mamma Anette, pappa Anders, syster Alice.
Gör: Började på Läkarprogrammet i höstas, men har uppehåll därifrån på grund av att hon var långvarigt sjuk vid starten, men testade ändå att börja. Hon blev inte frisk, utan tvingades ta beslutet att skjuta upp studierna. Läser nu två kurser på distans och ska i vår återgå till läkarprogrammet eller läsa matematik.
Idrott: Fotbollsdomare, har spelat fotboll, innebandy med mera.
Intressen: Träna, musik (spelar fagott, saxofon, tvärflöjt), tycker om att gå och se balett och teater, umgås med vänner och familj.
Beskriver sig själv som person: Målmedveten, glad, nyfiken.
Namn: Erik Smedhs.
Ålder: 20 år.
Bor: Lidingö och Mora.
Familj: Mamma Elisabeth, pappa Per Anders, syster Anna.
Gör: Studerar biomedicin på Karolinska Institutet.
Idrott: Friidrott – 400 m och 800 m.
Meriter: Brons på 800 meter vid senior-SM inomhus 2011 samt ett flertal JSM-medaljer.
Intressen: Se på film och ta det lugnt med kompisar.
Beskriver sig själv som person: Glad och positiv.
MOTIVERING KRANSMAS
Årets mas representerar IFK Mora FIK där han varit aktiv sedan länge och hans familj har ett stort engagemang i klubben. Erik är en av Sveriges främsta medeldistanslöpare med medalj från både junior- och senior-SM. Han är dessutom aktiv på VasaloppsArenan där han själv deltagit i både vinter- och sommarvecka och även jobbat som funktionär under många år.
MOTIVERING KRANSKULLA
Årets kulla har varit aktiv inom IFK Mora Fotbollsklubb och är nu distriktsdomare i fotboll. Familjen har länge varit involverad inom fotbollen där pappa Anders har spelat i division I, varit ungdomsledare i tio år och just nu är assisterande tränare för IFK Moras damlag.
Två blivande akademiker kommer att finnas på Vasaloppets upplopp under Vasaloppets vintervecka 2012. Det med den kanske allra mest ärofyllda uppgiften.
Johanna Axelsson och Erik Smedhs heter den kommande kranskullan respektive kransmasen, som båda är eller kommer att vara bosatta i Stockholm senast vid årsskiftet.
– Vi fick veta det här för några veckor sedan, sa de i samband med att de presenterades på torsdagen.
Samtalen om att de utsetts till uppdragen att bekransa segrarna i Tjejvasan, samt herr- respektive damsegrarna i Vasaloppet fick de för några veckor sedan.
En sådan förfrågan går det förstås inte att tacka nej till.
– Nej, det är ärofyllt, sa Erik Smedhs, kransmasen, i samband med han presenterades som sådan tillsammans med krans-kullan Johanna Axelsson.
Båda naturligtvis – stiligt klädda i de klassiska mas- respektive kulladräkterna. Samma som de ska bära när det vankas tävling där i månadsskiftet februari-mars, om hundra dagar på lördag.
Friidrott och fotboll
Liksom övriga som lagt segerkransar på de som skidat först under den kända målportalen i Mora, är de båda unga medlemmar i IFK Mora. Därifrån, eller från Sälen, ska nämligen kranskulla eller kransmas komma.
I år kommer de från den större av föreningarna. Ingen av dem är skidåkare.
Istället representeras friidrott respektive fotboll.
– Tur att jag är snabb så att jag kan springa ikapp damsegraren, sa Erik Smedhs med glimten i ögat.
Moramyllan
Johanna Axelsson representerar idrottsalliansens fotboll, en sport hon numera även utövar som domare.
Om inte sjukdom rasserat för den sistnämnda hade såväl kranskulla som kransmas, trots de djupa rötterna i moramyllan, nu kunnat bo i Stockholm.
Johanna Axelsson inledde studier på läkarprogrammet, vilket hon gjort uppehåll med på grund av sjukdom. Efter årsskiftet tar hon upp studierna igen. Erik Smedhs läser biomedicin.
Inför vinterns ärofyllda uppdrag har båda en gemensam önskan om vilka de vill bekransa – en åkare från Mora.
– Det vore trevligt om det vore Sofia Bleckurs tur, tyckte kransmasen.
ERIC SALOMONSSON
023-476 48 / 070-851 19 00
eric.salomonson@daladem.se